Yalancı Gebelik ( Hayali Gebelik ) Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Yalancı gebelik durumu 22. 000 kadından 1’i ila 6’sında görülen bir hastalıktır, şaşırtıcı şekilde erkeklerde de görülebilir. Bu ender rastlanan rahatsızlığın erkeklerde görülmesine erkek lohusalığı denir, belirtileri hamile olan eşi ile aynıdır, aynı hamile bir kadın gibi kilo alır.

Oldukça nadir görülen hayali gebelik genelde hamileliği çok arzu eden ancak rahmi alınmış, tüp bebek tedavisi gören veya geçmişte ciddi bir travma yaşayan kadınlarda görülür.

 

yalancı-gebelik3

 

Yalancı Gebelik Nedir?

 

Yalancı gebelik, hamilelik bekleyen bir kadının kendisini her yönden hamile gibi hissetmesi durumudur. Böyle bir durumda kişide bütün hamilelik belirtileri kendini gösterir, ancak gerçek bir hamilelik söz konusu değildir.

Sebebi genelde psikolojik olan yalancı gebelik oldukça ilginç bir durumdur ve teşhisi kanda gebelik testi ile konabilir. Sebebi psikolojik olan bu rahatsızlığın temel sebebi çeşitli travmalara da dayanabiliyor.

 

yalancı-gebelik1

 

Yalancı Gebelik Belirtileri Nedir?

 

Yalancı hamilelik yaşayan kadında tüm gebelik belirtileri kendini gösterdiği için doktorun bile ilk etapta bu durumu anlaması beklenemez. Çünkü psikolojik olarak hamileliği çok isteyen kadınlarda görülen bu durumda ruhun bedene şekil vermesi gibi bir durum söz konusudur. Öyle ki son aylara kadar aynı normal gebelikteki gibi karnın şekillenmesi bile yaşanabilir.

 

yalancı-gebelik6

 

Yalancı hamilelik durumu yaşayan kadınlar gebeliği çok istedikleri için kendilerini hamile sanarak sık sık doktora giderler.  Normal hamilelikte yaşanan belirtilerin neredeyse tümü yalancı gebelikte de görülür ve normal hamilelikten ayırt edilemeyebilir.  Normal gebelikten ayırt edilmeyen ayırt edilemeyen yalancı gebelik belirtileri şunlardır;

  • Adet gecikmesi
  • Göğüslerin büyümesi, hatta göğüs uçlarının büyümesi ve renk değiştirmesi
  • Karnın aylara göre şişmesi
  • Bulantı ve kusma
  • Kilo alma
  • Bebeğin hareketlerini hissetme

Yalancı hamilelik yaşayan kişilerde belirtiler genelde iki aya kadar devam ederken nadir olarak dokuz aya kadar devam edebilmektedir. Dokuz aya kadar devam eden durumlarda gebeliğin gerçek olmadığı genelde doğum sancısı ile doktora gidildiği zaman anlaşılıyor.

 

Yalancı Gebelik Tedavisi

 

Yalancı gebelik tedavisi için ilk olarak kanda gebelik testi ile hastalığın teşhisi konulmalıdır. Kan testi ile anlaşılmaması durumunda doktor gerektiği takdirde hastayı ultrasona sokar, bebeğin kalp atışları ve hareketleri duyulmaması sonucunda gebeliğin yalancı olduğu anlaşılır.

 

yalancı-gebelik5

 

Bu rahatsızlığın tedavisi için bir psikiyatrist ile bir Jinekolog doktor işbirliği yapmalı ve hasta hakkında sürekli irtibat halinde olmaları gerekir. Yalancı hamilelik teşhisi konulduğu sırada doktor bu durumu kendisini hamile hisseden kadına uygun bir şekilde durumu açıklamalıdır ve bir psikologdan yardım alması gerektiğini de belirtmelidir.

Yalancı hamilelik tedavisi sırasında hastanın yalancı hamileliğe sebep olan psikolojik sebepleri ve buna sebep olan travmalar araştırılmalıdır. Daha sonra rahatsızlığa sebep olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır, bu sırada gerektiğinde psikolojik ilaçlardan destek alınabilir.

Bu yazı 983 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir