Tracy Hogg İle Bebeklere Uyku Eğitimi ( Bebeğim için uyguladıklarım )

Paylaş
 

İlk blog yazımda bebeklere uyku eğitimi ile ilgili bilgilere yer vermek istedim. Anne ve babaların ortak sorunu bebeklerinin düzenli uyumaması, uykusuz geçen geceler, düzensiz beslenme gibi hemen hemen her bebekte rastlanan problemler…

 

Tabi benim de bebeğim doğduktan sonra artık yeter dediğim muhtemel sorunlar bunlar 🙂 Bebeğim 50 günlük olana kadar babası ve ben neredeyse geceleri hiç uyumadık denebilir. Hem gece hem de gündüzleri beşik sallamaktan ve bitmek bilmeyen ağlamalardan son derece bitkin düşmüştüm ki, bir gece internette araştırma yaparken Tracy Hogg Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler isimli kitabı gördüm. Kitabı alıp hızlı bir şekilde okumayı düşünsem bile bu günler alacaktı, bu yüzden internette bu kitap ile bebeklerine uyku eğitimi veren annelerin blog yazılarını okudum ve kendi çapımda bir uyku eğitimi rutini başlattım 🙂

2 Aylık Bebeğimize Geceyi Nasıl Öğrettik?

Çok şükür kısa süreli bir uğraş ile bebeğimizi gece uykusuna alıştırabildik. Bunda eşimin oldukça yardımı oldu, söylediğim anlattığım her şeyi can kulağı ile dinleyip her şekilde bana yardımcı oldu. Belki de tek başıma başaramazdım… Fazla uzatmadan neler yaptığımı anlatmaya çalışayım.

 

İlk olarak edindiğim bilgiye göre bebeğimin ayına göre günde kaç saat uyuması gerektiği, beslenmesinin kaç saate bir olması gerektiği hakkında bilgi topladım. 2 aylık bir bebek günde 16 – 18 saat uyumalıymış ve bunun 11 – 12 saati gece uykusu olmalıymış. Ayrıca 2 aylık bir bebeğin gece uykusuna yatırıldıktan sonra 4 – 6 saat arası aç kalabiliyormuş. 2 aylık bir bebek gündüz 1.5 – 2saatlik uykular uyuyup 1 saat ile 1 saat 20 dk arasında uyanık kalmalıymış

 

Edindiğim küçük bilgilerden sonra bebeğime gece gündüz kavramını öğretmeye geceden başladım. Daha sonradan Tracy Hogg’un kitabında gündüzden başlamam gerektiğini öğrensem de gerek duymadım. Çünkü bebeğime zaten geceyi de gündüzü de öğretebildim.

Bebeğimize Gece Uykusunu Öğretirken Dikkat Ettiğimiz Noktalar

Akşam uykusunu öğretirken bebeğimizin yatacağı oda oldukça sessiz ve ışıkların kapalı olmasına dikkat ettik. Babası ile fısıltı ile konuştuk, bebeğimiz uykuya daldığında da evde ses yapmamaya özen gösterdik. Gece altını değiştirmek için veya beslemek için uyandığında hiç konuşmadan ve ışıkları yakmadan hızlıca işimizi bitirip bebeğimizin hemen uykuya dalmasını ağladık. Akşam uykuya geçiş rutinimizde bebeğimizi her akşam 7de banyo yaptırdıktan sonra yatacağı odada ışıkları kapatıp, odada sadece loş bir ışık olmasını sağladık. Banyodan sonra ayına göre mamasını yedirip uykuya yatırdık. İlk gün uyuması epey zaman aldı, yaklaşık 45 dakika sürdü.

 

Işıklar kapandıktan sonra mamasını yedirip beşiğine koyduğumuzda emzik vererek, hafif hafif pış pış yaparak uyumasına yardımcı olduk. Bir kaç gün sonra bebeğimizin gece uykuya dalma süresi daha kısa sürmeye başladı ve 7 buçuk 8 arası uyumaya başlayıp gece 12 ye kadar uyanmadan uyumayı başardı.

Rüya Öğünü Sayesinde Bebeğimiz Uzun süre Uyuyabiliyor

12de uyandığında bebeğimi besliyordum, ancak daha sonradan Tracy’nin kitabından öğrendiğim rutine göre bebeğime saat 23:00’de rüya öğünü vermeye başladım. Rüya öğününde bebek tam anlamıyla uykusunda beslenir, yatağa yatırıldığında gazını çıkarmadan bile oldukça rahatlamış olur, uykusuna kaldığı yerden devam eder. Tracy’ye göre rüya öğününden sonra 4 aydan küçük bebekler sabah 4 veya 5’e kadar acıkmadan deliksiz uyuyabiliyorlar. Ancak bizim bebeğimiz 3 de acıkıp uyanıyor, bende bunu sorun etmiyorum. Çünkü gece 3’de beslendikten sonra sabah 7’ye kadar uyuyabiliyor 🙂 Bu arada bebeğimi rüya öğününe alıştırmak iki günümü aldı, bazı bebeklerde bu süre uzun veya daha kısa olabilir.

 

Kitabı okumadan önce uygulamalarım da bebeğimizin gece uykusunu öğrenmesi ve sallamadan kolay uykuya dalabilmesi için oldukça etkili oldu. Daha sonra kitaptan ek bilgiler öğrenerek uyguladım. Tracy Hogg’un bebeklere uyguladığı rutinde E.A.S.Y yöntemine çok önem veriyor. Bu yöntem bebeklere gündüz uygulanan Eat(Beslenme), Activite(aktivite), Sleep(uyku, Your(sizin zamanınız)  şeklinde açılımı olan bir anonimdir. 2 aylık bir bebek etrafa bakarak veya bir şeylerin detaylarını inceleyerek aktivite yaparmış. Bunu öğreneli bebeğimi kendi halinde vakit geçirmesi için bırakabildim. Ondan önce ilk bebek olmasından da kaynaklı sürekli bebeğimin bir ihtiyacı olduğunu düşünüp kendi kendine kalmasına pek izin vermiyormuşum 🙂

 

Bebeğimizin egce uykusu için uyguladıklarımız bunlar oldu. Umarım okuyan annelere de biraz katkısı olur. Tracy’nin de kitabında belirttiği gibi her bebek farklı oluyor ve her bebek aynı saatlerde aynı şeyleri yapmıyor. Kitaba göre bebeğimizi okumayı öğrenmeli ve onun içsel rutinini uygulamasına yardımcı olmalıymışız. Bu arada uyguladığımız rutin ömür boyu öyle gitmeyecekmiş 🙂 Bebeğimiz büyüdükçe ayına göre değişiklikler yapmamız gerekiyormuş.

 

Aslında kitabı okumadan bir rutin uygulamak biraz sıkıntıya sokabiliyor. Farkında olmadan bebeğe alışkanlıklar kazandırma ihtimali olabiliyor. Birde kitapta ek gıdaya geçiş, erken tuvalet eğitimi gib bölümlerde var. Yani oldukça kapsamlı bir kitap, ben sevdim, faydasını gördüm 🙂 Bebeğimiz şu anda 3 aylık 1 aydır rutinimiz güzel gidiyor, 4. ayda yeni bir düzenleme yapmamız gerekecek, ayrıntıları paylaşmaya çalışacağım.

 

Bu arada bebeklerine bir rutin oluşturmak isteyen anne babalar unutmayınız ki, oluşturduğunuz rutin bebeğinizin hastalığını iyileştirmez, diş çıkarırken sıkıntılarını gideremez… Yani bebeğinizin rutine uyabilmesi için keyfinin yerinde olması lazım. Rutin oluşturmaya başlarken de hasta olmadığından emin olana kadar başlamamalısınız.

 

Bu yazı 760 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir