Sütün Sağlığımız İçin Faydaları

Paylaş
 

Süt doğduğumuz günden itibaren aldığımız ilk ve en önemli besindir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar, hamile bayanlar, emziren anneler ve yaşlılar başta olmak üzere tüm insanların vücudu için gerekli olan inanılmaz bir besin kaynağı. Sütün sağlığımız için faydaları saymakla bitmez, fakat biz süt içmenize sebep olabilecek bazı sebepleri sizin için toparladık.

Uzmanlar 7’den 70’e hepimizin ihtiyacı olan kalsiyumun karşılanmasında kullanılabilecek en önemli kaynağın süt olduğunu ifade ediyor. Bu sebeple sütün bizim vücudumuz için olan sayısız faydalarından yararlanmak için günde 2 bardak ( 400 ml ) süt içmemiz gerekiyor. Ayrıca araştırmalara göre adölesan dönemindeki çocukların, hamile bayanların, emziren anneler ve menopoz sonrası kadınlar için günlük süt içimi 3 – 4 bardak 600 – 800 ml olmalıdır.

Sütün sağlığımız ve güzelliğimiz için oldukça çok faydası bulunuyor, işte süt içmemize sebep olabilecek uzman önerileri;

Güçlü Kemikler İçin Birebir

Mineral ve kalsiyum açısından son derece zengin olan süt sağlıklı kemikler için birebir. Yapılan araştırmalara göre 1 kg sütte bulunan kalsiyum; 10 kg et, 5 ekmek, 12,6 kg patates, 17 kg elma, 3,2 kg marul veya 2,4 kg havuçta bulunan kalsiyum miktarına eşit geliyor. Sadece bu bilgi bile süt içmemize sebep değil mi?

 

 

Göbek Yağlarını Yakmak İçin Süt İçin

 

Kilo problemi olan ve özellikle göbek ve bel bölgesinde kişilerde sütün yağ yakımı için oldukça faydası var. Uzmanlara göre orta dereceli kalorisi kısıtlanmış bir diyet programında günde 2 bardak süt içmek yağ yakımını hızlandırmak için yeterli oluyor.

 

Cildin yaşlanmasını geciktiriyor

 

Sütün sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra güzelliğiniz içinde faydaları bulunmakta. Hepimizin bildiği üzere güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için yeterli ve dengeli beslenmemiz şart. Süt içeriğindeki proteinler,  A vitamini, çinko sayesinde cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca cildin nem dengesini koruyarak yıpranma ve yaşlanmaları geciktirir.

 

Kolesterol Düşürmeye Yardımcı

 

İnsan vücudunda kolesterol üretiminin yanı sıra aldığımız hayvansal gıdalar ile vücudumuza kolesterol alıyoruz.  Kolesterol seviyesi yüksel olan kişilerde az yağlı süt tüketimi kolesterolun dengelenmesine sebep olmaktadır.

 

Kronik Bronşit ve Bağırsak Kanserini Önlemede Süt

 

2000 kişi üzerinde yapılan 20 yıllık bir araştırmada; günde 2 – 3 bardak süt içen kişilerin bağırsak sorunlarına ve bağırsak kanserine rastlamadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca Johns Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre de düzenli süt içen kişilerin kronik bronşite yakalanmadıkları gözlemlenmiştir.

Bu yazı 457 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir