Spor Yapmak Çocuğunuzun Özgüveni Artırır

Paylaş
 

Son yıllarda hem yetişkinler hem de çocuklar olarak teknolojinin esiri olduk ve hareketsiz hale geldik. Spor yapmak hepimiz için çok faydalı olsa da çocuklar için daha fazla önem taşıyor.  Çünkü çocukların hareketsiz kalması ilerleyen yaşlarında kronik rahatsızlıklara yol açabiliyor. Spor yapmak çocuğunuza çok fazla fayda sağlar, özgüvenini artırır ve sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlar.

 

çocuklarda-spor

 

Spor yapmak bizi son yılların kronik rahatsızlığı olan obeziteden ve kalp – damar rahatsızlıklarından  korur, daha pozitif bir yaşamımız olmasını sağlar. Özellikle çocukların spor yapması, diyabet, obezite, depresyon, kişilik bozukluğu, özgüvensizlik gibi ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara yakalanmasını önler.

 

Çocuğunuzun Günde En Az Bir Saat Spor Yapmasını Sağlayın!

 

Son zamanlarda neredeyse tüm çocuklar bilgisayar, tablet, akıllı cep telefonları gibi teknolojik aletlerle çok uzun zaman harcıyorlar ve hareketsiz kalıyorlar. Bu durum çocuğunuzun daha mutsuz ve negatif olmasına sebep oluyor, ilerleyen yıllarda bu durum çok büyük tehdit içeriyor. Çocuğunuzun spor yapması için onu farklı şekillerde teşvik edin.

Çocuklarınıza teknolojik aletlerle daha az zaman geçirmesi için kurallar koyun, unutmayın çocuklar kuralları severler. Pek çok ebeveyn çocuklarının sıkılmasından veya negatif olmasından korktuğu için onların isteklerine her zaman evet derler, sonrasında ise çocuklarını eğitmekte zorlanırlar. Çocukların kurallardan sıkıldığını düşünmeyin, çünkü onlar planlı ve düzenli olmayı severler, kural konulması onlara kendini güvende hissettirir.

 

çocuklarda-spor5

 

Çocuklarda spor yapmak denince aklınıza zor sporlar gelmesin, çocuğun dışarıda koşup oynaması bile bir spordur ve onun sağlıklı olması için yeterlidir. Çocuğunuzu yaş grubuna göre spor veya dans kurslarına da gönderebilirsiniz. Böylece çocuğunuz günlük yaşamda daha pozitif ve özgüvenli olacaktır, ilerleyen yaşlarında doğru adımlar atabilmesi için ve kendi sağlığını koruyabilmesi için çocukken spor yapması şart.

Çocuğunuz Hastalığına Karşı Uygun Spor Yapmalı

 

Daha çocukluk yıllarında astım, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara sahip olan çocukların da spor yapmaları önerilir. Çocuğunuz hastalığına karşı uygun  spor yaptığı zaman ilaca olan ihtiyacı azalacak ve hastalığının verdiği zarardan sağlıklı bir şekilde korunabilecektir. Uzun süre düzenli olarak spor yaptıklarında ve doğru beslendiklerinde belirli bir süre sonra çocuğunuzun hastalığında iyileşme olduğunu görebilirsiniz.

 

çocuklarda-spor3

 

Herhangi bir hastalığa sahip değilse çocukların spor yapması ilerleyen yaşlarında çeşitli rahatsızlıklardan korunması için gerekli bir durumdur. Spor yapmanın yanında sağlıklı beslenmesi de önemli bir noktadır.

 

Çocuğunuz Spor Yapmadığında Olabilecekler

 

Spor yapmak çocuğunuza özgüven kazandırır, doğru şekilde iletişim kurabilme ve kendi işlerini yapabilme becerisi kazanır. Spor yapmayan çocuklar,  arkadaşlık ilişkileri kuramaz, grup çalışmasına karşı becerisi gelişmez, kazanma ve kaybetmeye karşı tepkilerini kontrol edemez, kendini ifade edemez, gün içerisinde agresif olabilir. Ayrıca bir çocuk spor yapmadığı takdirde başarı duygusu gelişmez ve özgüvensiz bir birey olarak büyür, bu da yetişkin olduğunda ciddi psikolojik problemlere yol açabilir.

 

çocuklarda-spor2

 

Çocuğunuzun hareketsiz kalması kendi başarma duygusunun gelişmesini engeller, ergenlik çağında yanlış alışkanlıklardan korunacak gücü kendinde bulamaz. Ayrıca spor yapmayan çocuklarda hoşgörü, zamanı kullanma, zorluk karşısında mücadele becerisi gelişemez.

Çocuklarınızın günde bir saat fiziksel aktivite yapmalarını sağlayın, özgüvenli, sağlıklı ve pozitif çocuklar yetiştirin.

Bu yazı 1409 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir