Sefiller Victor Hugo

Paylaş
 

Fransız yazar Victor Hugo’nun ilk olarak 1862 tarihinde yayınlanan kitabı “Sefiller” edebiyat dünyasında Rönesans etkisi yapan ve büyük küçük herkesin mutlaka okuması gereken en önemli dünya eserlerinden biridir. 1862 yılında Fransızca olarak yayınlanan Sefiller Victor Hugo 1900 sayfa olup pek çok cilt ve kitaptan oluşmaktadır. Ancak zaman içerisinde kısaltılarak tek kitap haline dönüştürülmüştür, yine de birden fazla kitap halinde bulmakta mümkündür.

Fransız yazar Victor Hugo Sefiller kitabını yazarken kendi yaşadıklarından esinlenerek bir kısmını birebir kitabına aktarmıştır. Kitabın baş karakteri olan Jean Valjean normal yaşantısında kendisine yardımcı olan eski bir mahkum ancak o zamanlar yardımsever bir iş adamı olan arkadaşından etkilenerek yazmıştır. Tıpkı romanındaki gibi normal yaşamında bir hayat kadınını tutuklanmaktan kurtarmış, ayaklanma hikayesinde geçtiği gibi direnen gençlere tanıklık etmiştir.

 

Sefiller Victor Hugo Özeti

 

Victor Hugo Sefiller kitabının konusu 1815- 1832 yılları arasında geçmektedir. Romanın baş karakteri olan Jean Valjean kız kardeşinin çocuğu için ekmek çalar ve hırsızlıktan tutuklanarak beş sene hapis cezası alır. Cezası sırasında tekrar kaçmaya çalıştığı için cezası 19 yıla kadar uzatılır. Cezasını bitirip hapisten çıktıktan sonra Jean Valjean artık bambaşka biridir ve yaşama yeniden tutunmaya çalışır. Ancak eski bir mahkum olduğundan dolayı toplum tarafından kabul görmez ve yaşama tutunmakta zorluklar yaşamaya başlar. Yatacak yeri ve yiyecek ekmeği olmadan yaşamaya çalışırken bir piskopos ile tanışır ve bu sayede yatacak yer ve yiyeceği olur.

Fakat Jean Valjean buna rağmen hapis yaşamından dolayı duygusuzlaştığı için piskoposun tüm gümüşlerin çalarak kaçar. Bu kadar fazla yük ile fazla uzağa kaçamaz ve yeniden hırsızlıktan dolayı yakalanır ve piskopos ile karşı karşıya getirilir. Ancak piskopos onu bu şekilde görünce gümüşleri kendisinin verdiğini söyleyerek onun ceza almasına engel olur. Piskopos Jean Valjean’ın tutuklanmasına engel olduğu gibi birde üstüne iki gümüş şamdan daha verir ve karşılığında sadece bu gümüşleri iyi bir insan olma yolunda kullanmasını ister.  Bu olay sayesinde baş karakterimiz yeniden kaybolan duygularını kazanmaya başlamış olur.

Zaman içerisinde Jean Valjean sahte bir kişilik ile iş hayatına atılarak çok başarılı ve zengin bir iş adamı olur. Kasabanın en zengin, en yardımsever ve en sevilen kişisi haline gelse de geçmişi peşini bırakmaz. Kasabadaki polis şefi Javert onun gerçek kişiliğinde şüphe duymaya başlar, ancak Jean Valjean’ın kasabadaki unvanı nedeni ile bir şey yapamaz. Bu süre içerisinde baş karakterimiz bir kadın ile tanışır, bu kadın gelecekte onun hayatını etkileyecektir.

Fantine ismindeki bu kadın küçük bir kız çocuğu olan fakir ve kendi halinde biridir. Babası belli olmayan bir çocuğu normal karşılamayan bir dönemde yaşadıklarından dolayı işini kaybetmiştir. Toplumun dışlamalarından dolayı ve çocuğunun aç kalmasını engellemek için hayat kadını olmaya sürüklenir. Jean Valjean bir gün bu kadını tutuklanmaktan kurtarır ve hastaneye yatırır, ancak çok geçmeden Fantine ismindeki hayat kadını ölür. Baş karakterimize kızını emanet eder ve ona sahip çıkmasını vasiyet eder.

sefiller-victor-hugo1

 

 

 

Jean Valjean’ın hayatı iyi kalpliliği yüzünden yeniden değişim kazanır. Bir gün kendisine benzeyen ve Jean Valjean olması iddiasıyla masum biri tutuklandığına tanık olur. Kendi yerine masum birinin tutuklanmasına vicdanı el vermediği için yıllardır sakladığı kimliğini açıklamak zorunda kalır. Ancak Fantine’e verdiği sözü yerine getirmek için kızı Cosette için bir kez daha kaçar ve çocuğu koruması altına alarak yeniden bir yaşam kurar.

Yıllar geçtikçe Cosette büyüyüp güzel bir genç kız olur ve Marius isimli gence aşık olur. Fakat Jean Valjean’ın kaçak yaşamından dolayı ayrılmak zorunda kalırlar. O sıralarda ihtilal dönemi başlar ve Marius ayaklanan gençler arasında yer almaktadır. İhtilal sırasında Javert isimli polis şefi yakalanıp esir düşerek idam cezasına mahkûm edilir. Bu esnalarda Jean tekrar ortaya çıkar ve Javert’in idam görevi ona Jean Valjean’a verilir. Fakat Jean Javert’in idam edilmeden kaçmasına fırsat verir Bu esnalarda ihtilal bastırılır ve Marius isimli genç yaralanmıştır. Jean onu hastaneye götürmeye çalışırken Javert’e yakalanır ancak ölümü de göze alarak Marius’u hastaneye yetiştirir. Bu sırada Javert hiçbir şey yapamaz ve görevini yerine getiremediği için suçluluk duyarak intihar eder.

Marius isimli genç iyileşince Cosette ile evlenirler. Jean Javert’e söz verdiği gibi yeniden teslim olmak için geri döner. Ancak Javert isimli polis şefinin öldüğünü öğrenir, fazla uzun süre olmadan kendisi de ölür. Yıllar önce piskoposun verdiği gümüş şamdanları yaşamı boyunca yanından ayırmamıştır ve ölünce de mezarı başına konulur.

Victor Hugo Sefiller isimli romanında insan yaşamındaki sefilliğin etkilerini anlatırken hissettiği tüm duyguları kitabına yansıtmıştır. Yazar günümüzde de İnsan yaşamını açıktan etkileyen din, adalet, siyaset, aşk, yardımseverlik gibi pek çok öğeyi romanına aktarabilmiştir. Duygusal yoğunluğu olan bu eser kitap okumayı seven ya da sevmeyen herkesin beğenisini kazanan harika bir dünya eseridir.

Bu yazı 917 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir