Portakalın Faydaları (Hemen Öğrenin)

Paylaş
 

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan en önemli C vitamini kaynağı portakalın faydaları oldukça fazladır. Herkes tarafından sevilen ve bizi kışın hastalıklara karşı güçlendirdiğini bildiğimiz portakal en fazla Brezilya’da üretilmektedir. Orta boy bir portakal ortalama 60 kalori içerir ve yaklaşık 50 mg C vitamini içerir.

 

Hamileler İçin Faydalıdır

 

Portakal bol C vitamini içermesinin yanında folik asit ve B9 vitaminleri de içermektedir. Bunlar, hamile olan anne adaylarının ihtiyacı olan vitaminler olduğundan hamilelikte anne ve bebek için oldukça faydalıdır. Beynin fonksiyonlarını güçlendirici etkisi olduğu için portakalın bebek ve çocukların beyin sağlığı açısından çok faydası vardır.

 

Saç Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur

 

C vitamini saçların bir arada tutulmasını sağlayan kalojen üretimi için çok gereklidir. Portakal da en çok C vitamini içeren kış meyvesi olduğundan ilerleyen yaşlarda saç dökülme riskini azaltır.

 

Sperm Kalitesinin Artmasını Sağlar

 

İçeriğindeki antioksidan, C vitamini ve folik asit sağlıklı spermlere sahip olmanız için faydalıdır.

 

Böbrek Rahatsızlıklarını Önleyici Etkisi Vardır

 

Yeterli miktarda portakal suyu tüketerek böbrek hastalıklarından korunabilir, böbrek taşı oluşumunu engelleyebilirsiniz. İçerdiği yüksek şeker oranından dolayı portakal suyunu aşırı fazla tüketmemeniz gerekir.

 

portakalin-faydalari-1

 

Kanser Riskini Azaltır

 

Portakalın içeriğindeki bileşenler çeşitli kanser hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Antioksidan ve C vitamini içerdiği için bağışıklık sisteminizi güçlendirir, böylece vücudunuzun kanser hücreleri ile savaşmasına yardımcı olur.

 

Kolestrolü Dengeleyici Etkisi Vardır

 

Portakal çözünür lifler bakımından zengin olduğundan kolestrolün dengelenmesini sağlar.

 

Cilde Faydalıdır

 

İçeriğindeki beta karoten çok güçlü bir antioksidan olduğundan portakal, cildi dış etkenlerden korur. Yaşlanma belirtilerini de geciktirici etkisi olduğu için güzellik sektöründe pek çok maske ve krem yapımında portakal kullanılır.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

Orta boy bir portakal tüketerek günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 72’sini karşılamış olursunuz. Yeterli C vitamini alımı bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve kış aylarında yakalanma ihtimaliniz olan hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur.

 

Gözlere Faydası Vardır

 

Bolca C vitamini içeren portakal, aynı zamanda A vitamini de içermekte olup, gözlerinizi çeşitli rahatsızlıklardan korur.

 

Kalp Fonksiyonlarınızı Dengeler

 

Vücutta yeterli potasyum olmaması durumunda kalp ritminiz anormal şekilde devam eder. Portakal potasyum içerdiği için kalp fonksiyonlarınızın normal çalışmasına yardımcı olur.

 

Ülseri Önlemeye Yardımcı Olur

 

Günlük bir orta boy portakal tüketerek mide ülseri ve mide kanseri oluşum riskini azaltmış olursunuz. Ancak portakal midedeki asidi artırdığı için ülser rahatsızlığı olan kişilerin portakal tüketmesi sakıncalı olabilir.

 

Kabızlığa Engel Olur

 

Portakal içerdiği bolca lif sebebi ile mide ve bağırsak sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Huzursuz bağırsak sendromunu engeller, bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olarak kabızlığa engel olur.

Bu yazı 544 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir