Oyun Hamurunun Çocuk Gelişimine Katkıları

Paylaş
 

Çocukların psikomotor gelişimleri ve bilişsel gelişimleri bir süreç olarak ilerleyen bir gelişimdir. Bu sürecin en verimli bir şekilde tamamlanması anne babaların görevidir. Bebekler doğumlarından itibaren ebeveynlerine bağımlı olurlar. En önemli beklentileri sevgi ve ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu durumda anne babalar çocuklarının psikomotor gelişimlerini ve bilişsel gelişimlerini desteklemek adına uygun ortam ve koşulları sağlamalıdır.

Bu anlamda psikomotor davranışlar sadece kasların kullanılması değil zihinsel etmenlerin ve duyu organlarının da beraberinde kullanılmasını gerektirir. Bu gelişimi en iyi destekleyen unsurlardan biri ise oyun hamurudur. Oyun hamurunun çocuk gelişimine katkıları tahmin edilemeyecek kadar fazladır.

oyunhamuru3

Oyun hamurları çocukların kaba motor gelişimini, zeka gelişimini ve daha sonraları soyut düşünme becerilerini ve ince motor gelişimlerini arttırır.Örneğin çocuklar ilk başlarda oyun hamuru ile daire, kare, üçgen gibi şekiller yaparken gelişen becerileri sayesinde ilerleyen dönemlerde hayvanlar, motif çiçekler, arabalar vb. ince iş gerektiren daha detaylı çalışmalar ortaya koyarlar.

Günümüzde psikolojik terapilerden biri olan oyun terapisinde çocuklara oyun hamurları ile oynama imkanı sağlanır ve neler ortaya çıkardıkları gözlenir. Bu durumdan anlaşıldığı gibi çocuklar oyun hamurları ile sadece oynamaz, onlarla aynı zamanda duygusal boşalım ve psikolojik bağ kurabilirler. Çocuklarının oyun hamuru ile oynamasını önemseyen anne babalar çocukları hakkında önemli bilgilere ulaşma imkanı bulabilirler.

oyun-hamuru2

Bilinçli ebeveynler olarak çocuğumuzun gelişimine katkıda bulunmamız, her ayrıntıyı göz önünde bulundurmamız şarttır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak çocuklarınızın oyun hamuru oynamasına daha fazla ortam ve zaman sağlayın.

Bu yazı 1157 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir