Oskar Fischinger Neden Doodle Oldu?

Google kullanıcılarını büyük bir merakla buluşturan  Oskar Fischinger doodle’ı ile karşılaşmalarının ardından, bugünün anlam ve önemine dair sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Belirli günlerde ve tarihlerde Google sayfasına özel tasarımların hazırlanması, Oskar Fischinger neden doodle oldu sorusunu akıllara getirmiştir.

Bizler de bu doğrultuda Google tarafından unutulmayan Oskar Fischinger’ın hayatını ele alabileceğiz.

Oskar Fischinger Hayatı ve Mesleği

Bilgisayar ve teknoloji alanında gelişmelerin yaşanmasından önceki dönemlerde, soyut bir müzikal animasyon oluşturmasıyla dikkatleri üzerine çeken Alman-Amerikan soyut animatör, film yapımcısı ve ressam olarak tanınan isimdir.

1921 yıllarında soyut filmin öncülüğünü yapmakta olan Walter Ruttmann’a tanıtılmasının ardından bu başarıdan esinlenmiştir. Fischinger, yaptığı üç boyutlu modellemler ile adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Film makinesinin deklanşöründen, dikey bir dilimleyiciyi senkronize etmekte olup, ilerlemiş olan kesitlerin kalıplaşmış mum ve kil ile görüntülenmesini sağlamıştır. Ruttmann’a bu makine hakkında bilgi veren Oskar Fischinger  lisanslamayı başarmıştır.

1924’lü yıllardan itibaren ise yaş olarak büyük olan kişilere özel olacak şekilde hicivli çizgi filmlerin üretilmesini sağlamıştır. Birden fazla projeksiyon aletini kullanarak da yeni ve ilginç teknikleri denemiştir. Bunun neticesinde soyut filmleri ve kendi testlerini oluşturmayı başarmıştır.

1928 yıllarında bir yandan ‘Ay’da ki Kadın’ isimli filmin efektlerini hazırlayarak, diğer yandan ise klasik müzik ile senkronize bir şekilde soyut animasyonlar üzerine çalışma yapmıştır.

Oskar Fischinger 1935’te Komposition in Blau adlı soyut çalışmasıyla sonraki yıllarda Hoolywood’da yer almayı başarmıştır. Ancak sonrasında siyah beyaz olarak yayınlanan çalışmasından dolayı bazı anlaşmazlıklar yaşamıştır.

Zorlu bir ABD’de film yapma çabalarının ardından aradığını bulamamıştır. Yağlı boyaya döndüğü dönemlerin ardından, Motion Painting No.1 adlı  çalışmasıyla Bürüksel Uluslararası Film yarışmasında birinci olmuştur.