Nlp İle Tanışın, Mutluluğa Giden Yoldaki Engelleri Kaldırın

Paylaş
 

Nlp nedir? Nlp ile güçlü kişilikler nasıl yaratılır? Faydası nedir? Bu soruların yanıtları bu yazıda saklı.

Nlp; Neura Linguistic Programing kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. Kısaca, davranışları etkileyen zihnin yeniden programlanarak yaşam kalitesini yükseltmektir.
Hayatınızdaki hangi çıtayı yükseltmek istiyorsanız, onun üzerine yoğunlaşan bir teknik uygulanır. Kişinin kendi başına aşamadığı, çözüm yoluna ulaşamadığı durumlarda, daha iyi ruhsal durum için Nlp konusunda uzmanlaşmış kişilerce uygulanan tekniklerden faydalanılır.Bunlar;
-Reframing (yeniden çerçevelendirme)
-Anchor (çapa ve çapa kırma)
-Özelleşmiş olayları silme tekniği
-Swich tekniği (hızlıca geçmek)
-Ağrıyı azaltma tekniği
-Empati kurmayı sağlama tekniği
-Fobileri aşma tekniği
-Hayat çizginin sonundan kendine bakma tekniği
-Kendinizle barışık olma tekniği
-Bağışlamayı öğrenme tekniği
Nlp de bilinçaltı çok önemli bir yer tutar. Beynimiz dakikada 3 bin veriyi kaydedebilir ve sadece 5 ve 7 arası veriyi hatırlar, geri kalan bilginin depolanma yerinin bilinç altı olduğunu söylenebilir. Siz bilinç altına ne kadar isteyerek ya da istemeden olumlu düşünce ve düşüncelerin etiketlendiği duygular atarsanız, ilerde karşınıza çıkabilecek fobileri, ruhsal sıkıntıları, güçsüz iradeyi o kadar kolay yenersiniz. Örneğin; dinlediğiniz bir şarkı, etiketlenen anılarınız sayesinde sizi birden gülümsetirken, bir başka şarkı üzebilir hatta korkutabilir.

NLP1
İşin özünde yatan teknik şudur; Bilinç altınızı değiştiremezsiniz, geri saramazsınız fakat bilinç altınıza iteklediğiniz durumların etiketlenen duygularını değiştirerek o olayın artık size zarar vermeyeceği bir hale gelmesini sağlarsınız. Bir örnekle açıklamak gerekirse asansör fobisi olan bir kişinin, bu fobisini aşması için korkunun yerini başka bir duygu ile değiştirmesi gerekir. Bu sebeple o kişiye fobi tekniği uygulanarak korkunun yerini gülünç bir durum aldırılır ve kişi rahatlatılır. Teknik uzmanlarca uygulanan bir yöntem olduğundan yanlış bilgiler verilmemeli ve nasıl yapıldığı onlara bırakılmalıdır.
Geçmişi geri getirmek olanak dışıdır; ama Nlp teknikleri sizin geçmiş hayatınızı bugüne taşır. Kişisel amaca ulaşabilmekte pek çok kişinin kullandığı bu yöntem, aslında psikolojik bir yeniden programlama mekanizmasıdır.

 

NLP’nin Faydası Nedir?

Bu dış müdahale teknikleri ile, hayata gülümser, kendinize alternatif çözüm yolları bulur, dışarıdan kendinizi izlemeyi becerebilir ve olayın vicdan muhakemesini yapabilir, bencil yönlerinizi eritebilir, korkularınızı komikleştirebilir, bağımlılıklarınızdan kurtulabilir, kendinizle barışabilir, asla affetmeyeceğiniz kişileri bağışlayarak yeni ve hafiflemiş bir hayat kurabilir, bazı ağrılarınızdan kurtulabilir, hedeflerinize istenen zamanda ulaşabilirsiniz. Üzerinizde ki ölü toprağı bir kenara atıp Nlp ile yeniden güçlenmenin farkına varın.

Bu yazı 892 kere okundu.

Fatal error: Call to a member function populated_children() on a non-object in /home/pembesafir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 1029