Mor Rengin Asaletini Evlerimize Taşıyoruz

Paylaş
 

Mor rengi tüm renkler içerisinde en asil ve en anlamlı renktir. Mor rengi gücün, asaletin ve zenginliğin göstergesidir. Antik çağda Fenikeliler bu renge çok fazla anlam yüklüyorlardı, mesela patlıcan moru onlara göre ticareti ve zenginliği simgeliyordu.  Ayrıca Roma imparatorları da odalarını mor renkli mobilyalar ile dekore ediyorlardı. Yani mor dekorasyon stili çok eski zamanlardan bu yana asaleti ve zenginliği simgeliyor.

Ağır görüntüsünden dolayı mor rengi modern mobilyalarda çok fazla tercih edilmiyordu. Ancak farklı tonları ile artık modern mobilyalarda tercih edilerek dekorasyonların vazgeçilmez rengi haline gelmiştir.

Morun Ruhumuza Etkileri…

Renklerin yaşamımızda ve insan ruhunda önemli etkilere sahip olduğunun farkındayız. Mor renkler içerisinde oldukça asil bir duruşa sahip çok özel bir renktir. Peki morun ruhumuza etkileri nedir?

Kraliyet ve asaleti temsil eden mor para akışını sağlamak için dekorasyonda önemli bir yere sahiptir.

Mor kırmızının enerjisini mavinin kararlılığını bünyesinde birleştiren bir renktir, zihni ve sinirleri yatıştırıcı etkiye sahiptir.

 

mor-dekorasyon5

 

Bu rengin maneviyatı arttırıcı ve ruhsal açıdan canlandırıcı etkisi vardır.

Mor ruhsal ve fiziksel dengesizliği ortadan kaldırır, psikolojik olarak rahatlamaya yardımcı olur.

Açık tonları insanda romantik ve nostaljik hisler uyandırır.

Çok koyu tonları hayal kırıklığı hissi ve üzüntü oluşturabilir.

 

Mor Aşıklarına Dekorasyon Önerileri

Evinize biraz ışıltı biraz da asalet katmak istediğinizde mor renginden yardım alabilirsiniz. Zira mor asaleti en güzel yansıtan ve bir o kadarda iddialı bir renktir. Bu kadar asil ve güçlü bir rengi ev dekorunda kullanmamak olmaz. Sizde mor aşığı iseniz ve bu rengi evinizin bazı alanlarında görmek istiyorsanız biraz ipucu almanızda fayda var. Çünkü mor ev dekorasyonu son yıllarda oldukça popüler olsa da emek ve özen gerektiren bir dekorasyon stilidir.

 

mor-dekorasyon16

 

İlk yapmanız gereken odanızın temasına karar vermektir. Yani odanızda mor tonları mı hakim olacak, yoksa moru vurgulayıcı renk olarak mı kullanacaksınız? Bu sorunun cevabını belirledikten sonra artık odanızı morun büyüsüne bırakmaya hazırlanabilirsiniz.

Eğer ana renginiz mor olacaksa yani odaya mor tonları hakim olacaksa morun tek tonu yerine bir kaç tonunu bir arada kullanmanız daha doğru olur. Eğer moru vurgulayıcı renk olarak kullanmayı düşünüyorsanız mor tonlarına uyumlu gri, beyaz, toz pembe hatta kırmızı gibi renkleri de kullanmayı ihmal etmeyin. Bu renkler mor ile adeta ahenk içerisinde olacaktır.

 

mor-dekorasyon1

 

Salonunuzda daha çok mor görmek adına perdelerinizi ve halınızı mor renkli tercih edebilirsiniz. Ancak mor rengin asil bir olduğu kadar ağır bir renk olduğunu unutulmamalıdır.  Dolayısıyla ortamda ağırlıklı olarak kullanılması hoş bir görüntüden çok kasvetli bir görünüme sebep olabilir. Buna sebep olmak istemiyorsanız moru bazı eşyalarınızda veya duvarlarınızın bir bölümünde kullanın.

Salonunuzda mor renkli dekorasyon stili oluşturmak istiyorsanız, morun doğru tonlarını kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Özellikle dar alanlarda morun koyu tonlarını kullanmaktan kaçının, çünkü koyu tonlardaki mor rengi ortamın karanlık ve dar görünmesine sebep olur.

Mesela koyu tonlarda mor rengini perdelerinizde tercih ettiniz, aynı tonu salon takımınızın sadece berjer koltuklarında tercih edin. Halılarınız ve duvarlarınız beyaz, gri , toz pembe veya lila tonlarında tercih edin. Salon takımınızın kanepeleri gri veya toz pembe olursa koyu tondaki mor ile çok hoş bir etki yaratır.

 

Bu yazı 1405 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir