Kolestrolü yükselten nedenler nelerdir?

Paylaş
 

Genetik faktörünün başta olduğu kolesterolü yükselten nedenler arasında yaşam biçiminden yanlış beslenmeye kadar tüm faktörleri ele alacağımız muhteşem bir yazıyı siz değerli ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz.

Uzman doktorların da belirttiği gibi kolesterolü dengede tutmak sağlık açısından son derece önemlidir ve kolesterolü yükselten nedenleri de hayatımızdan çıkarmaz gereklidir. Yağlı yiyecekler tüketerek hareket etmeden geçirilen bir yaşamda, aşırı kilonun da getireceği kolesterole karşı temkinli olmaları son derece önemlidir.

Kolesterolü neler artırır diye soranlara cevap olacak bazı etkenleri paylaştığımız da;

Yağlı yiyecekler tüketen insanların bu kategoride en tehlikeli grupta yer aldığını görürüz. Özellikle hayvansal gıdalar ve hazır gıdalar bu anlamda düşmanınız olmalıdır.

 

Kolesterol ve Kilo İlişkisi

 

Aşırı kilo alan kişilerin de kolesterol olma ihtimalleri son derece yüksektir. Kiloya neden olan beslenme düzeninde yer alan gıdalar ve besin grupları arasında yine zararlıların olma ihtimali yüksek olduğundan, beslenmeye ve kilo almamaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hareket etmeden yaşam sürdüren kişilerin kolesterol nedeniyle başı ağrımaktadır. Kalp sağlığından tutun da, kolesterolü artıran faktörler içinde hepsinin yüksek çıkması, hareket etmeden yaşayan kişilerde daha büyük bir ihtimaldir. Bu nedenle hareketi artırmanız gerekmektedir.

Kolesterolde Yaş Faktörü

 

Erkekler ve kadınlarda belirli bir yaş üzerinde görülen kolesterol ise yaşlanmaya bağlı olarak gelişmektedir. Her yıl ölçtüreceğiniz kolesterol değerlerinde görülen artışların nedeni yaş ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bazı hormonsal değişimler olabilir. Özellikle bayanların menopoz dönemi sonrasında kolesterol seviyelerinde önemli bir artış görülmektedir. Bunun nedeni de yine değerlerinde görülecek artışlardır.

 

Zararlı Alışkanlıklar ve Kolesterol

 

Sigara içmek ise yine kolesterolün düşmanlarından birisidir. Kalp krizi riski başta olmak üzere çeşitli zararlı faktörleri artırmakta olan sigara içenlerin, kolesterole ve hareketsiz yaşam tarzına da eğilimli oldukları gözlemlenmektedir. Bu nedenle kolesterole karşı önlem almak isteyenler hayatlarından sigarayı tamamen bırakmaları gerekmektedir. Aynı şekilde alkol zararlısının da düzensiz tüketilmesi ve kontrolsüz bir şekilde alınması kolesterolü etkilemektedir. En belirgin zamanlardan birisi olan stresli olunduğu dönemlerde tüketilen bu zararlı alışkanlıklar nedeniyle kolesterolün de yaşamınıza girdiğini unutmamanız gerekmektedir. Sinir ve stres ile doğrudan bir bağı olmasa da, dolaylı olarak tüketilen besinlere bağlı olarak da bu şekilde bir gelişim izlenmektedir. Bu nedenle stresi hayatınızdan uzaklaştırmanız ve yukarıdaki zararlı alışkanlıkları bırakmanızın son derece önemli olduğunu unutmayın.

 

 

Bu yazı 653 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir