Kendini Sevme Sanatı

Paylaş
 

 

Kendini sevme sanatı deyince “insanın kendini sevmesi sanat mı olurmuş” diye düşünebilirsiniz Ama doğru duydunuz kendini sevmek bir sanattır. Bu sanatı en güzel şekilde icra etmek, yaşamımızdaki pek çok kapının da aralanmasına yol açmak demektir. Sanatı icra etmek deyince yine kafamızda sorumlulukmuş gibi canlandı değil mi? Söylemek istediğimiz tabi ki de bu değil. Bu yazıyı okumadan önce gözleriniz kapatın ve “kendimi ne kadar seviyorum” diye sorgulayın. Cevabı almak zorunda değilsiniz, zaten içinizde bir his mutlaka belirecektir. Kendinize olan sevginizi sorguladığınızda içinizde neler hissediyorsunuz? Birazcık hüzün mü, yoksa kocaman bir mutluluk mu? İşte bu his sizin kendinizi ne kadar sevdiğinizi, kendinize ne kadar değer verdiğinizi cevaplıyor aslında.

Pek çoğumuz kendimizi sevdiğimizi düşünsek de aslında kendimizi derinden sevmiyoruz. Belki sadece dilimiz öyle söylüyor, insanlara güçlü görünmek ya da içimizde olup biteni dışarı yansıtmamak gibi duygularla. Ama kendimizle baş başa kaldığımızda y da aynaya baktığımızda bu durumun yalan olduğunuz bazen anlıyoruz. Bazen de yine bilinç düzeyinde dile getirdiğimiz yalanlara inanmak istiyoruz ve içimizdeki hislere kulak asmıyoruz. Bazılarımız da kendini sevmediğini biliyor ve her fırsatta dile getiriyor.İkisinin de sağlıklı bir durum olmadığını hatırlatmak istiyorum. Tabi ki kendini derinden sevmek adına yapabilecekleriniz hakkında ufak ipuçları vereceğim. Ama öncelikle bu durumu kabul etmeniz gerekmektedir, çünkü kabul etmek iyileşme sürecini hızlandırır.

Neden Kendimizi Sevemiyoruz?

Doğduğumuz andan itibaren yaşadığımız aile ve çevreye göre bilinçaltımız pek çok düşünce ile dolar ve düşünceler zaman içerisinde bizim karakterimiz haline dönüşür. Yani hiç bir düşünce bize ait değildir, hepsi çocukluğumuzdan bu yana bilinçaltımıza yerleşip bizi oluşturmuştur. Mesela muhafazakar bir ailede doğarsınız ve sizde o aileye uygun bir birey olarak yetişirsiniz. Diğer yandan bir arkadaşınız çok fazla rahattır ve belki de size göre uygun olmayan davranışlar sergiler, bizde o arkadaşımıza hemen bir etiket yapıştırıveririz; “ne garip karakteri var”… İşte bu her iki tarafında bilinçaltına yerleşen düşüncelerin ortaya çıkardığı iki ayrı karakterdir.

 

kendini-sevme-sanatı3

 

Neden kendimizi sevmiyoruz?” diye sorgulamaya kalktığımızda ise çoğu zaman cevap bulamayız ya da yaşadığımız olumsuzluklara bağlarız. Ama şunu asla unutmayın ki yaşadığımız tüm olumsuzluklar kendimize olan sevgi eksikliğinden kaynaklıdır. Yaşadığımız olumlu anlar da oluyor tabi ki… İşte o anlarda kendinize bir bakın, bir parça da olsa kendinize olan sevginiz artmıştır, mutlaka hissedersiniz.

Kendimizi sevmemenin tek suçlusu biz değiliz elbette. En çok da anne babalarımızın çocukluğumuzdaki bize verdiği sevgi kadar kendimizi severiz. Ancak bu demek değil ki çocukluğunda sevgi görmeyen büyüdüğünde kendini asla sevemez… Çocukken bilinç altımız her şeyi süzmeden kaydedebilir, ama büyüdüğümüzde bazı şeylerin kontrolü bizim elimizdedir ve bilinçaltımızı istemediğimiz kötü anı ve hislerden arındırabiliriz. Anne ve babamızdan yeterince sevgi göremediysek bu durum onların da kendini sevmediğinin göstergesidir. Yani anlayacağımız yaşamımızdaki her durumun veya duygunun kendini sevmek ile alakalı olduğudur.

 

kendini-sevme-sanatı2

 

Kendini sevmiyorsan, kötü olaylar yaşarsın, okulda, işte, trafikte sinirinizi bozacak insan veya olaylarla karşılaşırsınız. O halde yaşamınıza daha fazla olumlu insan ve olumlu olay çekmek istiyorsanız işe kendinizi sevme çalışmaları yaparak başlayın.  Çalışmalar deyince aklınıza zor ve uzun zaman alan şeyler gelmesin. Bunlar gayet eğlenceli ve kolay uygulanabilen şeyler. Aynaya baktığınızda kendinize içten gülümseyerek işe başlayabilirsiniz.

Kendimizi Sevmek İçin Ne Yapmalıyız?

Aslında şunu yapın bunu yapın demek yerine size sadece kendiniz olun demek istiyoruz. Ama yine de bunun için ufak adımlar da atmanıza yardımcı olacak tavsiyelerimiz olacak elbette. Yapmak zorunda değilsiniz, ama denemekten zarar gelmez…

Kendinizi sevmek için küçük bir adım; kendi şarkılarınızı yapın ve kendi melodinizle söyleyin. Bunu özellikle olumsuz anlar yaşadığınızda kendinizi suçlamak yerine yapın. Mesela bir ev hanımı evde bazen dalgınlıkla bazı yanlışlıklar yapabilir. Sabah çay demlemeyi unutabilir veya çayı demlediğini düşünüp çayı atmayı unutmuş olabilir ya da bir şeyler kırabilir. O anlarda kendimize söylediğimiz şey genelde “of ne şaşkınım” demek oluyor. İşte o anlarda bu gibi şeyler söylemek yerine hemen bir şarkı yapın; ” çay demlemeyi unuttum, ah ne şaşkınım, ama olsun ben şaşkın halimi de seviyorum ” işte oldu 🙂 … Birde kendi melodinizle şarkınızı söyleyince içinizde oluşan o tatlı mutluluğa şaşıracaksınız. kendi şarkınızı her an her şekilde yapabilirsiniz, güzel sesli olmanız yada melodinizin güzel olması gerekmez. Size ait cümleler olsun ve içinde “kendimi seviyorum” geçsin yeter.

Şarkı söylemenin dışında bir küçük adım daha… Sabah uyandığınızda aynaya bakın ve aynadaki kendinize seni çok seviyorum diye haykırın. İlk başlarda garip hissedeceksiniz ama her sabah ve istediğiniz her an bunu yaptığınızda içinizi sevgi ve mutluluk kaplayacak. Sabahları aynada kendinize “bugün seninle baş başa olacağım için çok mutluyum, sen harika bir arkadaşsın” deyin kendinize… O günün nasıl da pozitif geçtiğine şaşıracaksınız.

 

kendini-sevme-sanatı1

 

Kendinizi sevmeye küçük bir adım; kendinize bir kahve ısmarlayın… Güzel manzaralı, huzurlu bir mekanda kahve içmek için bir arkadaşa ihtiyacınız yok. Ara sıra kendinize güzel bir armağan verin ve kendinize bir kahve ısmarlayın. İnanın çok daha mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz. Tabi ki sevdiğiniz kişilerle de bir şeyler yapmayı ihmal etmeyin.

Bunları yapmak size delilik  gibi gelebilir, öyle bile olsa denemekle bir şey kaybetmezsiniz. Ama denemezseniz çok şey kaybedersiniz, üstelik kaybettiklerinizin farkında bile olmazsınız.Şunu da unutmayın ki birine karşılıksız ve saf sevgi verebilmemiz için kendimizi sevmemiz gerekir… İşte size söyleyeceklerimiz bu kadar Sevgi ile kalın…

Bu yazı 970 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir