İnsan Ne İle Yaşar – Tolstoy

Paylaş
 

Tolstoy yaşamın gerçekliklerini okuyucularına kısa öykülerle anlatmayı başarmış ve okuyucularını kendilerine hayran bırakmış bir yazardır. İnsan Ne İle Yaşar isimli kitabında da üç ayrı öyküyle yaşamın derinliklerine inen ve bu hayattaki anlam ve arayışımızı çarpıcı hikayelerle bizlere gösteren bir çalışma hazırlamıştır.

Kitap üç ayrı hikayeden oluşan bir yapıya sahiptir. Her hikaye birbirinden bağımsızdır ancak verilmek istenen mesajlar ortak özellik taşır. Kitapta bulunan bölümler “insan ne ile yaşar”, “insanın ne kadar toprağa ihtiyacı var”, “bey ile uşağı” şeklindedir.

insanneileyaşar İnsan ne ile yaşar bölümünde çok çarpıcı olarak iyiliğin ve yardımseverliğin anlatıldığı bir hikaye bulunmaktadır. Tolstoy bu hikayede bir meleğin ve insanın ortak yaşantısı içerisinde bu mesajları vermiştir. Bu bölüm aslında farklı dinlere mensup olunsa da ismini Tanrı ya da Allah olarak farklılaştırsak da ortak bir ilahın varlığını kabul ettiğimizi ve bizden istediği ahlaki değerlerin aynı olduğunu gösterdiği bir bölümdür.

İnsanın ne kadar toprağa ihtiyacı var adlı bölümde ise açgözlülüğün aslında ne kadar gereksiz bir huy olduğunu anlattığı bir hikaye yer almaktadır. Az bir toprağa sahip çiftçinin sırf açgözlülük yüzünden peşinden gittiği toprakların sonucunda istediği arazilere sahip olmasını daha sonra ise bir mezar yeri kadar toprakla yetineceğini etkileyici bir üslup ile dile getirmiştir.

Bey ile uşağı adlı bölümde ise Tolstoy yine ustalığını konuşturmuş ve iyilikle kötülüğün, zenginlikle fakirliğin, bilmişlikle mantığın karşılaştırmalarının yapıldığı bir hikaye yer almaktadır. Tolstoy’un bu kitapta en güzel kullandığı teknik ise tek cümle tekniği olmuştur. Sayfalarca anlattığı hikayenin sonuna eklediği tek cümle bütün hikayeyi özetleyebilecek derecede çarpıcı olabilmektedir.

Bu yazı 793 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir