İletişimde Dinlemenin Önemi

Paylaş
 

 Lütfen Beni Dinler misin?

İletişim kurarken karşımızdakini çoğu zaman dinlemeyiz veya sadece cevap vermek için dinleriz. Durum böyle olduğu zaman bu düzgün bir iletişim olmuyor haliyle karşımızdakine iletmek istediğimizi net bir şekilde ifade edemiyoruz. . Doğru iletişim kurabilmek için iletişimin sadece konuşmaktan ibaret olmadığını anlamamız gerekiyor. İletişimde dinlemenin önemi belki de konuşmanın öneminden daha fazladır. Karşımızdaki insana vermek istediğimiz mesajı en doğru şekilde vermek için dinlemek çok önemli rol oynar.

 

iletişimde-dinlemek3

 

Topum olarak en çok yaptığımız hatalardan biri de ne cevap vereceğimizi düşünerek dinlemektir. Sonra da kimsenin bizi anlamamsından şikayet eder dururuz. Oysa ki karşımızdakini sağlıklı bir şekilde dinlemek etkin iletişim sağlar. Karşımızdakini düzgün bir şekilde dinlemek onun konuştuklarına ve düşüncelerine saygı duyduğumuzun bir göstergesidir.

 

İletişimde Dinlemek ile İşitmek Arasındaki Fark

 

Hepiniz takdir edersiniz ki dinlemek ile işitmek arasında fark vardır. İşitmek, vücudun istem dışı verdiği tepkiyle sesleri algılaması durumudur, dinleme ise bilinçli bir şekilde karşımızdakini dinleme durumudur. Sağlıklı dinleme eylemini gerçekleştirmeniz için odaklanmanız ve dinlemenize engel olabilecek çevresel faktörlerden uzaklaşmanız gereklidir. Doğru ve sağlıklı bir dinleme için karşınızdaki insanla yaptığınız konuşmanın amacını bilmeniz, farkında olmanız gerekiyor. Karşınızda konuşan kişi ne amaçla size bir şeyler anlatıyor? Bu kişi “derdini mi anlatıyor, yoksa bir konu hakkında fikrinize mi ihtiyaç duyuyor?” bu soruların cevabını bilmeniz dinlemenizi ve dinlerken odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

 

iletişimde-dinlemek1

 

Size bir şeyler anlatan ve dinlemenizi bekleyen kişiyi dikkatle ve sessizce dinleyin. Sessiz dinlemeniz, karşınızdaki kişinin konuşmasını kesmeden saygılı bir şekilde dinlemeniz anlamına geliyor. Tabi ki ona bazı sorular sorabilir veya anladığınızı özetleyecek bir kaç cümle söyleyebilirsiniz. Anlatılan şeyi dinlerken arada karşımızdakinin sözünü kesmek veya anlattığı şeyin sonunu tahmin etmek iletişimde doğru bir davranış değildir. Bu şekilde yaparak sağlıklı dinleme eylemi gerçekleştirmiş olmazsınız ve karşınızdakinin konuşma hevesini kırmış olursunuz. Bu durum özellikle çocuklarınızda uzaklaşmaya ve sessizleşmeye sebep olabilir.

Son yılların yaygın problemlerinden biri olan iletişim kopukluğu insanları doğru düzgün dinlemediğimizden kaynaklı bir durumdur Unutmayın ki karşınızdakini düzgün bir şekilde dinlemezseniz onlarda bir daha sizinle bir şeyler paylaşmamak üzere karar alabilir ve sizinle olmaktan mutlu olmayabilir. Ailemiz, arkadaşlarımız veya çevremizdeki herhangi bir insan konuşurken onları dikkatle ve saygılı bir şekilde dinleyelim ki, onlarda bizimle zaman geçirmekten mutluluk duysun.

Sağlıklı ve Etkili Bir Dinleme İçin Bunlardan Kaçının;

Konuşan kişinin sözünü kesmek,

Çoğunlukla ikili ilişkilerde kırgınlık sebebi ile karşımızdaki kişinin konuşmasına izin vermemek,

 

iletişimde-dinlemek2

 

Özellikle çocuklarda “kim bilir yine ne yaramazlık yaptın da böyle oldu?” gibi sözlerle karşımızdakini yargılamak,

“Daha önce bu şekilde söylemiştin” gibi cümlelerle karşımızdakinin önceki konuşmaları ile genelleme yapmak,

“Sonra da şöyle oldu değil mi?” gibi cümlelerle anlatılanın sonucunu tahmin etmeye çalışmak…

Bu yazı 1273 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir