Hayatımızda Subliminal Mesajların Yeri

Paylaş
 

Nasıl oluyor da hiç alışveriş havanızda değilken kendinizi bir alışveriş merkezinde buluyor ve eliniz kolunuz paketlerle dolu olarak eve dönüyorsunuz?
Piyasadaki rekabetin artması ile hızlanan reklam ve satış yarışında farklı telkin yöntemlerinin kullanıldığı, bunların arasında da subliminal mesajların yer aldığı yıllardır bilinen ve üzerinde tartışılan konulardan biridir.  Ama subliminal mesajların sadece reklam ve satış amaçlı değil, insanların pek çok sorununu çözmede de kullanıldığı az bilinen gerçeklerdendir.

subliminal-mesaj2
Bir çok araştırma göstermiştir ki subliminal mesajlar son derece tatmin edici ve uzun süreli etkiler yaratabilmektedir. Çünkü bir ses veya görüntü ya da başka biçimdeki mesaj, yedi kezden fazla tekrarlanırsa insan üzerinde hipnoza benzer bir etki yaratmaktadır. Subliminal mesajların özellikle istenmeyen alışkanlıklardan kurtulma ve başarıyı artırma gibi konularda gözle görülür faydaları bulunmaktadır.

subliminal-mesaj4
Okul başarısını artırma, sigarayı bırakma, zayıflama gibi alanlarda sıklıkla kullanılan subliminal mesajlar ile ilgili olarak üniversiteler tarafından da bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.
New York Üniversitesi’nden Lloyd Silverman’ın yaptığı bir araştırmada subliminal mesajların zayıflama üzerine etkisi incelenmiştir. 22-59 yaşlar arasındaki 30 obez kadın iki gruba ayrılarak yapılan bu deneyde, bir gruba subliminal mesajlar dinletildi. Mesaj dinletilmeyen gruptaki kadınlar kilo almaya devam ederken, subliminal mesajlar verilen grupta kilo kaybı tespit edildi. Yine sigara içenler üzerinde yapılan çalışmada, bu tür mesajlar dinletilen grubun yüzde 66 sının sigarayı bıraktığı görüldü.
Kent Üniversitesi’nde, atletler üzerinde yapılan bir çalışmada, dayanıklılık egzersizleri yapan atletlerin önlerine yerleştirilen ekranlarda 0,02 saniyeden daha kısa sürelerde “koş” veya “enerji” gibi aksiyon içerikli kelimeler ve mutlu, gülen insan yüzleri gösterildi. Bu atletlerin, diğer grupta yer alan ve kendilerine üzgün yüzler gösterilenler ile karşılaştırıldığında, çok daha uzun egzersiz yapabildiği ölçümlendi.

Subliminal mesajları bilinçaltına göndermenin yolları vardır. Bu teknikten günlük hayatımızda da yararlanabiliriz.Evde günlük işlerinizi yaparken, etrafa yazıp bıraktığınız küçük notlar sayesinde hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bilinciniz yazdığınız bu notlara odaklanmaz, ama bilinçaltınız onu görür. Mesela bilgisayarınızın köşesine olumlu bir ifade içeren kart yapıştırdığınızda, kartı tekrar tekrar görmeniz subliminal bir etki yaratacaktır.

subliminal-mesaj

Uyku esnasında bu tür mesajları dinlemek, 6 ya da 8 saatlik uyku zamanını bir kişisel gelişim seminerine çevirebilir. Gün içinde de uygulamalar yaparak, günün üçte bir kadar bölümünü başa çıkmaya çalıştığınız konulara yoğunlaşarak ve bilinçaltınızı olumsuz düşüncelerden temizleyerek geçirebilirsiniz.

Subliminal mesajlar işitsel alınabildiği gibi görsel olarak da iletilebilmektedir. Bilgisayarınıza, bu konuda uzmanlaşmış firmaların hazırladığı flaş görüntü biçiminde ihtiyacınıza göre belirlenmiş görseller yükleyebilir, siz oyun oynarken, yazı yazarken ya da bilgisayarda film izlerken bu görsel mesajların yardımıyla uzun süredir savaştığınız kötü bir alışkanlığı yenebilirsiniz, mesela sigarayı bırakabilirsiniz.

Carl Jung’un dediği gibi “Bilinçaltının günlük yaşamımızdaki etkisi çok az gibi görünebilir ama bilinçli düşüncelerimizin görünmez köklerini aslında bilinçaltımız meydana getirir”

Bu yazı 892 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir