Hamilelikte Spor Yapmak Sağlıklı Mı?

Paylaş
 

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra anne adaylarının spor yapması oldukça sağlıklı ve gerekli bir durumdur. Ancak  tüm anne adayları hamilelik döneminde spora başlamadan önce doktoruna herhangi bir risk olup olmadığını danışmalıdırlar. Hamilelikte spor yapmak sağlıklı bir durum olsa da dikkat edilmesi gereken durumlar olduğunu unutmamak gerekir.

 

hamilelikte-spor-yapmak3

 

Gebelik esnasında egzersiz yapmak anne adaylarının ruhsal açıdan iyi hissetmelerini ve sağlar, bunun yanında duruş bozukluklarını ve çeşitli ağrıların önlenmesine yardımcı olur. Anne adayları spor yaparken fazla aşırıya kaçmamalı ve dikkatle yapmalıdırlar. Çok fazla efor sarf etmelerine sebep olan egzersiz türlerinden kaçınmalıdırlar ve beslenmelerine özen göstermelidirler.

 

hamilelikte-spor-yapmak5

 

Gebelik esnasında anne adaylarının spor yapması ile vücutları daha fazla kalori ve suya ihtiyaç duyarlar, dolayısıyla normalden daha fazla sağlıklı besin tüketip, daha fazla su içmeleri gerekir. Hamile anne adaylarının herhangi bir sağlık problemi yoksa haftada 5 – 6 kez günde 30 dakika kadar yürüyüş yapmaları önerilir.

 

Hamilelikte Güvenle Yapılabilecek Egzersizler

 

Gebelikte spor yapmak için mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini tekrardan hatırlatmak istiyoruz. Eğer spor yapmanıza engel olan herhangi bir sağlık probleminiz yoksa veya riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız güvenli olan spor türlerinden birini seçerek yapabilirsiniz.

 

hamilelikte-spor-yapmak1

 

Hamilelikte güvenle yapılabilecek egzersizler; hafif tempolu yürüyüş, yüzme, düşük düzeyde aerobik, düz ve kapalı alanda bisiklet sürmek gibi sporlardır. Aerobik gibi bir spor yapmaya karar verdiğinizde bir uzman eğitmen tarafından yardım alarak uygulamanızı öneririz, aksi takdirde gebeliğinizi olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

 

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Egzersizler

 

Gebelik sırasında spor yapmak güvenli ve sağlıklı bir durum olsa da bu durum egzersiz türüne göre değişiklik gösterir. Sağlık problemi olmayan bir anne adayının hamileliği sırasında yürüyüş ve yüzme gibi sporları rahatlıkla yapabilmesi tüm spor türlerini yapabileceği anlamına gelmez.

 

hamilelikte-spor-yapmak4

 

Hamilelikte yapılmaması gereken egzersizler;  dağ tırmanışı, binicilik, kayak, futbol, basketbol, vücudu zorlayan tüm spor türleridir. Bunların dışında nemli , sıcak havada yapılan egzersizler ve hoplama, zıplama, koşu gerektiren tüm egzersizler hamileler için sakıncalı olabilirler.

 

hamilelikte-spor-yapmak2

 

Hamilelikte egzersiz yapmadan önce doktorunuza hangi sporu yapabileceğinizi ve nasıl beslenmeniz gerektiğini danışmalısınız. Hamilelik sürecinse düzenli olarak spor yaptığınızda kilo alımını engellerken ruhsal olarak da iyi hissedeceksiniz. Normalde tükettiğiniz su miktarını yaklaşık 12 – 13 bardak şeklinde çoğaltmanızda fayda var.

Bu yazı 901 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir