Hamilelikte Mide Bulantısı

 Hamilelikte mide bulantısı, gebeliğin ilk 3 ayında kadınların yaklaşık yüzde 70 – 80’inde görülen bir durumdur. Gebeliğin ilk aylarında görülen bu şikayete yükselen hormon değerleri, tansiyonda dalgalanmalar sebep olabilir. İlk aylarda hamile anne adaylarının yaşadığı mide bulantısı normal olarak kabul edilir.

Ancak kilo kaybı gibi normalin dışında şiddetli gebelik bulantı ve kusmaları ” hiperemezis gravidarum ” olarak isimlendirilir. Normalin dışında yaşanan bulantı ve kusmalarda anne adaylarının hastanede gözetim altına alınması gerekebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısı sebepleri, gebeliğe bağlı artan gebelik hormonları, gebeliğe bağlı olarak midenin asit salgılanması, halsizlik, stres ve yine gebeliğe bağlı olarak kokulara karşı hassasiyetin artması olarak sayılabilir.

Gebelikte mide bulantısının en önemli sebebi B-HCG hormonundaki artıştır. İkiz gebeliklerde B-HCG hormonu daha fazla salgılandığı için ilk aylarda görülen bulantı ve kusma daha çok yaşanabilir.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte mide bulantısı gebeliğin 6, haftasında başlar ve genellikle 13. haftada biter. Nadir olarak bazı hamilelerde mide bulantısı gebeliğin sonuna kadar görülebilir. Kişiye göre mide bulantısı yaşamayan anne adayları da olabilir, bu durumu bir sorun olarak görülmemelidir. Mide bulantısının süresi kişiye ve hamileliğe göre değişiklik gösterebilir, mide bulantılarınızın normalin üstünde olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

 

Hamilelikte Mide Bulantısının Bebeğe Zararı Var mı?

 

Hamilelikte mide bulantısının bebeğe zararı hiç bir şekilde yoktur. Gebeliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı ve kusma sebebi ile anne adayları yemek yiyemez ve kilo kaybı yaşayabilir, ancak bu sorun edilmemelidir. Bir süre sonra bu şikayetler ortadan kalkacak ve sağlıklı bir şekilde hamileliğinizi sürdürebileceksiniz. Mide bulantınızı hafifletmek ev sağlıklı beslenmek adına bol bol meyve sebze tüketmeniz doğru olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler, tüm hamile anne adaylarına iyi gelmeyebilir. Yaşanan bulantının şiddetine göre ve kişiye göre bu yiyecekler değişebilir. Ancak genel anlamda mide bulantınızı biraz olsun hafifletebilmek için şunları uygulamalısınız;

 

  • Yiyeceklerinizi hafif ve yağsız olanlardan seçmelisiniz.
  • Midenizde şişkinliğe sebep olan besinlerden kaçınmalısınız.
  • Günde 2 buçuk litre su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Sabah bulantılarınızı biraz bastırmak için tuzlu kraker veya beyaz leblebi tüketip 15 – 20 dakika sonra kahvaltı yaparsanız bulantınız hafifletecektir.
  • Haşlanmış patates, makarna, ekmek, pirinç pilavı gibi karbonhidratlı yiyecekler mide bulantılarınız için faydalı olabilir.
  • Bulantıyı azaltması için günde bir fincan zencefil çayı içebilirsiniz.
  • Doktorunuzun verdiği demir ve B12 vitaminlerini ve folic asiti düzenli olarak kullanın.
  • Su veya diğer içecekleri yemek aralarında tüketmeye çalışın.