Hamilelikte Halsizlik, Yorgunluk Neden Olur?

Paylaş
 

Hamilelik süreci anne adaylarının pek çok zorluğu bir arada yaşadığı oldukça önemli ve dikkat isteyen bir süreçtir. Hamilelikte halsizlik özellikle ilk 3 – 4 ayda yaşanan ve oldukça sık görülen şikayetlerden biridir. Hamileliğin ilk dört ayında yaşanan halsizlik ve yorgunluk genel olarak kansızlık gibi bir soruna dayalıdır. Hamilelikte halsizlik yorgunluk gibi şikayetleri azaltmak için hamile olan anne adayları ilk aylardan itibaren folik asit ve demir takviyesi almalıdır.

 

hamilelikte-halsizlik

 

Hamileliğinizin son dönemlerinde vücudunuzun ağırlaşması, hareketlerinizin zorlaşması, aldığınız kilolar da son aylarda halsizlik, yorgunluk yaşamanıza sebep olabilir.

Hamilelikte Halsizlik Nedenleri

 

Hamilelikte halsizlik nedenleri arasında anemi (kansızlık) gibi bir rahatsızlık olabileceği gibi hiç bir sebep olmadan da görülebilir. Hamileliğin ilk aylarında yorgunluk ve halsizlik yaşanmasına bulantı ve kusmalardan dolayı iyi beslenememe, gebeliğe bağlı psikolojik sebepler, çok terleme ile su kaybetme gibi durumlar da sebep olabilir.

 

hamilelikte-halsizlik2

 

Hamilelikte halsizliğe anksiyete,depresyon,stres, diyabet, guatr, uyku düzensizlikleri, aşırı fiziksel aktivite, aşırı hareketsizlik, kullanılan bazı ilaçlar, vitamin ve mineral eksiklikleri, yeme bozuklukları, çeşitli enfeksiyonlar gibi durumlar da sebep olabilir.

 

Hamilelikte Halsizlik Tedavisi

 

Hamilelikte halsizlik tedavisi için ilk yapmanız gereken halsizliğinizin sebebini öğrenmek için bir doktora danışmaktır. Doktor kontrolünde halsizliğe sebep olan psikolojik veya fiziksel rahatsızlıklar teşhis edilir. Gereken vitamin hapları veya gerektiğinde hastalığın tedavisi için ilaç alımı önerilebilir. Eğer halsizliğinize sebep olan herhangi bir rahatsızlık olmadığını öğrenirseniz beslenmenize ve yeterli su tüketimine özen göstermelisiniz.

 

hamilelikte-halsizlik3

 

Hamileliğiniz boyunca düzenli yürüyüş ve fiziksel aktivite yapmanızda yaşadığınız şikayetlerin azalmasında size yardımcı olacaktır. Yürüyüş ve çeşitli fiziksel aktiviteler yapmanız hem sizi hem de bebeğinizi psikolojik olarak iyi hissettirecektir. Spor yapmaya hamilelik planlamaya başladığınız günden itibaren başlamanız hamilelikte yaşayacağınız sorunlarla baş etmenizi de kolaylaştıracaktır.

Bu yazı 1041 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir