Hamilelikte Ağızda Acı Tat

Paylaş
 

Hamilelik anne adayları için oldukça zor geçen ve dikkat isteyen bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan pek çok rahatsızlığın sebebi çoğu zaman bilinemez ve ilaç kullanımı da riskli olduğu için çok fazla müdahale edilemez. Hamilelikte ağızda acı tat gebeliğin ilk üç aylık döneminde sıkça rastlanan bir rahatsızlık olup genellikle hamileliğin ilk 3 ayından sonra azalır veya tamamen kaybolur.

 

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Neden Olur?

 

Hamilelikte ağızdaki tat alma duygusu değişimine verilen tıbbi terim disguzidir. Hamilelikte yaşanan disguzi, genellikle sabahları uyandığınızda ağzınızda yoğun bir şekilde ekşimsi, acımsı bir tat şeklinde yaşanır. Gün içerisinde yediğiniz yemeklerden sonra ekşi ve metal tadı gibi tat oluşabilir. Hamilelikte östrojen seviyesinde yaşanan değişimler tat alma duygunuzu ve koku alma duyunuzu yakından etkiler. Hamilelikte ağızda acı tat nedenleri çok fazla bilinememekte ve hamileliğe bağlı hormon değişikliğine dayalı olduğu bilinmektedir.

 

hamilelikte-ağızda-acı-tat2

 

Hamilelikte disguzi, hamileliğin ilk üç ayında mide bulantısı ve kusmanın dışında en sık yaşanan rahatsızlıktır. Hamilelikte disguziye sebep olan bir diğer faktörde özellikle gece uyurken ağızdan nefes alma olabilir. Yaşadığınız bu kötü tat genellikle hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde kaybolur. ağızdaki acı tat hissini azaltmak için günlük yeterli miktarda su tükettiğinizden emin olun.

 

Hamilelikte Ağızda Acı Tat Nasıl Giderilir?

 

Hamile olan anne adayları 6. haftadan itibaren karşılaştıkları ağızda acı tat hissinden oldukça rahatsızlık duyarlar ve “hamilelikte ağızda acı tat nasıl giderilir?” araştırmaya başlarlar. Ağzınızdaki bu kötü tat tamamen ortadan kalkmasa da hafifletebilecek önerilerimiz var;

  • Hamileliğinizin ilk haftalarında yaşadığınız ağzınızdaki kötü tadı geçirmek için asitli içecekler, taze sıkılmış meyve suları içebilirsiniz. Bu içecekler ağzınızdaki acı tadı tamamen geçirmese de en aza inmesinde yardımcı olur.

 

hamilelikte-ağızda-acı-tat1

 

  • Dişlerinizi fırçalarken naneli diş macunları tercih edin, dilinizi temizlemek için dil temizleyiciler kullanmayı deneyin. Tuzlu suyla veya karbonatlı suyla gargara yapmanız da ağzınızdaki acı tadı hafifletmeye yardımcı olur.
  • Turunçgil meyveler yiyerek tükürük seviyenizi artırabilir ağzınızdaki acı tadı hafifletebilirsiniz.
  • Baharatlı yemekler yediğinizde bu acılık daha da fazlalaşır, baharatlı yemeklerden sonra naneli şeker veya meyveli şeker tüketebilirsiniz.
  • Günlük 2,5 litre su tüketmeniz ağzınızdaki toksinleri arındırır ve mide asidini de azaltır, bu yüzden yeteri kadar su içtiğinizden emin olun.
Bu yazı 1798 kere okundu.

Fatal error: Call to a member function populated_children() on a non-object in /home/pembesafir/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 1029