Hamilelikte 9. Hafta

Paylaş
 

Hamilelikte 9. hafta bebeğinizde ne gibi değişiklikler olduğunu merak ediyorsunuz. Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin başından kalçaya kadar olan kısmı yaklaşık 25 mm uzunluğundadır. Otalama br zeytin tanesi büyüklüğünde olan bebeğinizin  ayak parmakları oluştu.

Bu haftada bebeğinizin elleri bilekten kıvrılmış ve kalp bölgesinin üzerinde duruyor. Gebeliğin 9. haftasında bebeğinizin elleri,kolları ve parmakları uzamaktadır. Daha önce açık olan gözleri göz kapakları tarafından örtülmeye başladı. Dış kulak kepçeleri gelişip, şekillenmeye başlayan bebeğiniz artık uzuvlarını hareket ettirebiliyor. Bebek minicik olmasına rağmen insan görünümündedir,  hareketleri ultrason ile görülebilir. Bebeğinizin cinsiyetini çok merak ettiğinizi biliyoruz, ancak bunun için bebeğiniz henüz çok küçük. Erkek ve dişi dış üreme organlarının birbirinden ayırt edilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç vardır.

 

Hamileliğin 9. Haftasında Annedeki Değişimler

Hamileliğin 9. haftası annenin rahmi bebeğin büyümesiyle birlikte rahmi genişlemektedir. Rahmin genişlemesi ile belinizin kalınlaştığını da görebilirsiniz.

Hamilelikle birlikte kan hacminiz, gebelik öncesi döneme göre yüzde 50 daha fazladır. Bu haftada göğüslerinizde dolgunluk ve aşırı hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu yüzden göğüslerinizi alttan destekleyen sütyen giymeniz doğru olacaktır.

Gebeliğe bağlı hormonların etkisi ile midenizde yanma veya hazımsızlık sorunları yaşamamak için az ve sık beslenmeye özen gösterin. Midenizdeki yanmayı artıran yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

 

Gebelikte C vitamini Oldukça Önemlidir

 

Yapılan bazı araştırmalara göre vücutta C vitamini eksikliğinin erken doğum ile ilişkisi olduğu saptanmıştır. Bu yüzden hamilelik döneminde yeteri kadar C vitamini almaya dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde almanız gereken C vitamini ihtiyacı 85 mg’ dır. Gerekli olan C vitaminini alabilmeniz için bu vitaminin bulunduğu sebze ve meyveleri tüketmeye dikkat etmelisiniz.

 

 

C vitamini vücutta depolanmadığı için aşırı C vitamini almadığınızdan emin olun. Gebelikte C vitamini fazlalığı mide kramplarına ve bebeğin metabolizmasında olumsuzluklara sebep olabilir.

 

Lezzetli ve Düşük Kalorili C Vitamini Kaynakları

 

1 Kase 94 mg C Vitamini

1 su bardağı Portakal Suyu 82 mg

1 Orta Boy Kivi 74 mg

1 Kase Brokoli 58 mg

1 Orta boy 57 mg C vitamini içermektedir.

Bu yazı 1153 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir