Hamilelikte 8. Hafta

Paylaş
 

Hamileliğiniz hızla ilerlemeye devam ediyor ve her geçen gün bebeğinizde ve sizde değişiklikler meydana geliyor. Hamilelikte 8. hafta bebeğinizin boyu başından kalçaya kadar 1,4 ila 2 cm uzunluğunda olup, her gün yaklaşık 1 mm büyümektedir.  Bu hafta bebeğinizin el ve ayakları, göz kapağı çukurları oluşmaya başlamıştır. Bebeğiniz ilk hareketlerini yapmaya başladı bile, ancak henüz çok küçük olduğu için siz bu hareketleri hissedemeyeceksiniz. Bebeğinizin diş ve damak kökleri , aynı zamanda akciğeri oluşmaya başladı ve gelişimi doğumuna kadar devam edecek.

Gebelikte 8. hafta bebeğinizin kulakları iç ve dıştan oluşmaya başlarken, burnunun ucu da hazır hale geldi.  Bu hafta bebeğinizin vücut gövdesi hızla uzamaya devam ediyor, dirsekleri ve parmakları da oluştu.

 

Hamilelikte 8. Hafta Annedeki Değişimler

 

Gebeliğin 8. haftasında annede çok fazla değişiklik olmaz, rutin hamilelik problemleri devam etmekte olabilir. Hamileliğin ilk üç ayında yaşanabilecek rutin bulantı, baş dönmeleri, halsizlik, koku hassasiyeti, ağız tadı bozukluğu, sık idrara çıkma gibi sıkıntılar yaşanabilir. Bu gebelik problemleri 3. ayın sonunda yavaş yavaş azalma gösterecek 4. ayınızda muhtemelen tamamen kaybolacaktır.

 

Gebelikte 8. Hafta Anne Adaylarına Tavsiyeler

 

Gebeliğin 8. haftası anne adayları enfeksiyonlardan korunmak için gün içerisinde ellerini yıkamaya özen göstermelidirler. Hamileliğin ilk 20 haftasında düşük riski olabilmektedir. İlk 20 haftada embriyo veya cenin rahmin dışında kendi yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında düşük olarak adlandırırlır. Eğer yaşanan düşük 20. haftadan sonra yaşanırsa bu ölü doğum olarak adlandırılır.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında  düşüğe sebep olabilecek durumlardan uzak durmanızda fayda var. Radyasyon, kimyasal maddeler, enfeksiyonlar, herhangi bir besinin eksik veya fazla alınması gibi faktörler düşüğe sebep olabilir. Tüm bunlara rağmen ilk aylarda sebebi belli olmayan düşüklerin yaşandığı da gözlemlenmektedir. Ayrıca sigara içen anne adaylarının düşük yapma riskleri diğerlerine göre daha fazladır.

 

hamilelikte-8-hafta1

 

Hamileliğinizin rahat geçmesi ve bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelebilmesi için gebelik döneminizde kimyasal ürünler yerine doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiz. Eğer bu haftaya kadar sigarayı bırakmadıysanız bebeğiniz için ve kendi sağlığınız için sigarayı bırakın.

Bu yazı 1102 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir