Hamilelikte 7. Hafta

Paylaş
 

 Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden bu yana henüz çok kısa bir süre geçmiş olabilir. Hamilelikte 7. hafta anne adaylarında çok fazla değişiklik olmasa da sabah bulantıların ve koku hassasiyetinde artış görülebilir. Ayrıca bu haftalarda aşırı yorgunluk, bel ve bacak ağrıları gibi şikayetleriniz olabilir. Bu durumlar genelde demir eksikliğine bağlı olsa da başka bir rahatsızlığa dayalı olma ihtimali de vardır. Yaşadığınız şikayetleri doktorunuzla paylaşmanızda ve gerekli testleri yaptırmanız gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde sağlıklı bir süreç geçirmeniz açısından önemlidir.

 

hamilelikte-7-hafta2

 

Hamilelikte yaşanan problemlerin doğum korkusu gibi sebeplerden dolayı psikolojik olma ihtimali de yüksektir. Bu yüzden hamile olduğunuzu öğrendiğinizden itibaren doğuma kadar olan süreçte alanında uzman bir psikologdan destek almanız faydalı olabilir. Kolay doğum yapabilmeniz için de çeşitli yöntemler olabildiğini de göz önünde bulundurarak psikologunuzdan destek almanız bebeğiniz ve sizin açınızdan oldukça faydalı olabilir.

 

Hamilelikte 7. Hafta Bebek Gelişimi

 

Gebeliğiniz henüz yeni olduğu için hamilelikte 7. hafta bebek gelişimi sizin dışarıdan fark edemeyeceğiniz şekilde olur, çünkü. Bebeğiniz bu hafta sonunda 10 – 11 mm yani bir fasulye tanesi kadar olacaktır. Bu hafta bebeğinizin bacak, el, kol ve omuz tomurcukları oluşmaya başlamıştır. Ayrıca bebeğinizin sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrıldı ve akciğerlerde ilk bronşlar oluşmaya başladı bile. Bir kısmı göbek kordonuna doğru giden bağırsaklar gelişmeye başladı ve apandis oluşumunu tamamladı.

 

Hamilelikte Süt Tüketimi

 

Hamilelikte süt tüketimi  bol kalsiyum içerdiğinden dolayı hamile olan anne adayları için oldukça büyük önem taşır. Süt dışında peynir, yoğurt, dondurma gibi süt ürünlerinde bolca kalsiyum olduğu gibi, brokoli, ıspanak, nohut, somon balığı, sardalye, badem, kuru fasulye gibi çeşitli besinlerde de bol kalsiyum bulunmaktadır. Gebelikte kalsiyum ihtiyacı günlük 1200 mg olduğundan gün içerisinde tükettiğiniz besinlere dikkat edin ve yeterli miktarda kalsiyum aldığınızdan emin olun.

hamilelikte-7-hafta1

 

Gebelikte Demir Vitamini

 

Hamileliğinizde demir ihtiyacınız normalden biraz daha fazladır ve genellikle demir takviyesi almak gerekli görülür. Normal bir gebelikte kan hacminiz yaklaşık olarak yüzde elli oranında artar ve ek kan hücrelerini üretmek için normalden çok daha fazla demir ihtiyacınız olur.

Gebelikte demir vitamini almanız hamileliğinizin ilk üç aylık döneminde mide bulantısı ve kusma şikayetlerinizde artışa sebep olabilir. Bu yüzden genellikle hamile olan bayanların çoğunluğu gebeliğin ikinci yarısı yani 3. aydan sonraki dönemde demir takviyesi almaya başlarlar. Ancak daha önceden beri kansızlık şikayeti olan hamile bayanlar ilk 3 aylık dönemde de doktor gözetimi altında uygun bir demir takviyesi almak zorundadırlar.

 

Bu yazı 1091 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir