Hamilelikte 6. Hafta

Paylaş
 

Hamilelikte 6. hafta gebelik hormonlarının artması ile anne adaylarında kokulara aşırı hassasiyet, sabah bulantıları kendini göstermeye başlamıştır. Gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan bu tip sorunları hafifletebilmek için sabahları yatağınızdan kalkmadan önce tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Bu haftalarda mide bulantılarınızı en aza indirebilmek için yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı ve hafif yemekleri tercih etmelisiniz.

Bulantınızı ve koku hassasiyetinizi kontrol altına alabilmek için aldığınız önlemlere rağmen bunlara ek olarak kusmalar da başlayabilir. Gebeliğin 6. haftası anne adayları kilo kaybı yaşayabilir, anca  1- 3 kilo kaybetmeleri ciddi bir tedavi gerektirmez.

 

Bebeğinizdeki Değişiklikler

 

Hamilelikte 6. hafta da bebeğiniz yaklaşık olarak 5 mm boyundadır, ultrasonla tam olarak şekli görülmese de bebeğiniz yavaş yavaş “c” şeklini almaya başlamıştır. Bu hafta bebeğinizin kalp atışı  “Doppler ultrason” ile duyulabilir, ancak normal ultrasonda kalp atışları bu hafta duyulmayabilir. Kalp atışları duyulmadığında ve gebelik kesesi görülmediği takdirde vajinal ultrason tercih edilebilir.

Hamileliğinizin ilk 10 haftalık dönemi “embriyo dönemi” olarak adlandırılır ve bu dönem oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönem gelişimi engelleyecek faktörlere açık olduğundan oldukça dikkat edilmesi gereklidir.

 

hamileligin-6-haftasi1

 

Bebeğinizin akciğer, çene, burun, damak oluşumuyla birlikte el ve ayak kısımları oluşmaya başladı. Ayrıca bu hafta bebeğinizin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşmaya başlamış olur. Gebeliğin altıncı haftası  bebeğinizin kalp taslağının oluşması ve kasılmaya başlaması bu haftaya anlam kazandıran en önemli durumdur. Anne adayı olarak bebeğinizde fark edebileceğiniz bu ilk kıpırtı, canlılığı yansıttığı için oldukça anlamlıdır.

 

Beslenme ve Su Tüketimi

 

Hamileliğinizin başından sonuna kadar sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya özen göstermeniz gereklidir. Günlük su tüketiminiz 2 – 3 litre arasında olmalı, kesinlikle 2 litrenin altında su tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcak günlerde vücudunuzun sıvı ihtiyacı fazlalaşacağından dolayı tüketeceğiniz su miktarını artırmalısınız.

 

hamileligin-6-haftasi2

 

Önceki yıllarda hamilelikte tuz tüketimini azaltmanın gebeliğe bağlı yüksek tansiyon gelişimini azalttığına inanılıyordu. Ancak bu durumun doğru olmadığı artık bilinmekte ve normal miktarda tuz alınmasının anne adayı için yeterli olacağı belirtilmektedir. Az miktarda veya fazla tuz alımı hamile olan anne adayının sıvı elektrolit dengesini bozabilir.

Bu yazı 1140 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir