Hamilelikte 5. Hafta

Paylaş
 

Heyecanla hamilelik bekliyorsunuz ve nihayet adet gecikmesi yaşadınız. Eczaneden alacağınız idrarda gebelik testi ile gebeliğinizi öğrenme zamanınız geldi. Adetiniz geciktikten sonra yaptığınız testler yüzde 90 oranında doğrudur, eğer pozitif sonuç aldıysanız hemen doktorunuza gidip kanda gebelik testi ile sonucu netleştirmelisiniz. Hamilelikte 5. hafta yaklaşık olarak bir hafta adet gecikmesi yaşadığınız dönemdir.

 

Hamileliğin 5. Haftası Bebekte Neler Oluyor?

 

Hamileliğin 5. haftası bebeğinizin boyu 1,5 mm olup, bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka meydana gelmiş olur. Bu hafta bebeğinizin beyin, omurilik, kas ve kemik yapıları şekillenmeye başladığından dolayı folik asit kullanmanız çok önemlidir. Folik asit normalde hamilelik düşünmeye başladığınızdan itibaren kullanılması önerilir. Ancak bu şekilde kullanmamış olan anne adayları gebeliğini öğrendiği ilk günden itibaren hemen kullanmaya başlamalıdır.

Gebeliğin beşinci haftası karından ultrason muayenesi ile bebeğinizin kesesi görülebilir, ancak bebeğin kalp atışları bu hafta duyulmaz.

 

Anne Adayında Yaşananlar

 

Hamileliğin beşinci haftası anne adayında görülebilecek en belirgin ve yaygın belirti mide bulantısı ve kusmadır. Özellikle sabah bulantıları ve kusmalar hamile kadınların yaklaşık yüzde 70’inde görülmektedir. Bunun sebebi HCG hormonlarının artması olup, bulantı ve kusmalar HCG hormonlarının azalması ile yaklaşık 13. haftaya kadar sürer.

Bu dönemi hamile anne adaylarının büyük bir kısmı kolaylıkla atlatabilir. Ancak nadir olarak bazılarına sıvı kaybına bağlı olarak hastanede serum ile tedavi gerekebilir.

 

hamilelikte-5-hafta1

 

 

Mide bulantısı dışında hamileliğin ilk haftalarından itibaren görülebilecek olan belirtiler ise sık idrara çıkma, aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, göğüslerde aşırı hassasiyet ve uçlarında koyulaşmadır.  Hamileliğinizin ilk 3 ayı kritik bir dönem olduğundan dolayı ağır işlerden kaçınmalı ve düşüğe sebep olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

 

Hamilelikte Mide Bulantısını Hafifletmek İçin Yapılabilecekler

 

Bol su ve sıvı tüketmeye çalışın

Kahve mide asidine sebep olduğundan içmeyin

Yatak odanızı sık sık havalandırın

Yataktan ve oturduğunuz yerden yavaş kalkın

Demir takviyesini yemeklerden 1 saat önce veya sonra alın

Limonata ve karpuz yiyerek bulantınızı hafifletebilirsiniz

Uzun süre aç kalmayın, boş mide daha çok bulanır

Tuzlu krakerler yiyerek bulantıyı hafifletebilirsiniz.

Bu yazı 670 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir