Hamilelikte 3. Hafta

Paylaş
 

Hamilelikte 3. hafta yine hamile olduğunuzu anlayamazsınız, çünkü ilk 3 hafta rahimde bebek olmadığını daha önce belirtmiştik. Bebeğinizin rahminize yerleşmesi yaklaşık olarak gebeliğin 4. haftasında başlar ve hamileliğiniz de artık başlamış olur. Hamilelik oluşması için yumurta ve spermlerin karşılaşmaları gerekir, sonrasında bu sperm tanesi 40 haftalık bir süreçte bebeğinizi oluşturur.

 

Gebeliğin 3. Haftasında Annedeki Değişiklikler

 

Gebeliğin 3.haftasında annedeki değişiklikler denince öyle belirgin değişiklikler beklemeyin. Çünkü bebeğiniz ilk üç haftada rahimde olmadığı için gebeliğin siz dışarıdan fark edebileceğiniz herhangi bir değişiklik yaşamazsınız. Bu hafta spermin yumurta ile birleşip, bebeğinizi oluşturmaya başlaması aşamasıdır, siz bu olanların farkında bile olmazsınız.

Hamilelik beklediğiniz için hamile olup olmadığınızı hemen öğrenmek istiyorsunuz ancak bu hafta yani gebeliğin 3. haftasında hamile olduğunuzu anlamanız mümkün değildir. Hamilelik belirtilerini 4. haftadan itibaren fark etmeye başlayacaksınız. Başlıca erken gebelik belirtileri;

Göğüslerde aşırı hassasiyet ve ağrı,

Aşırı yorgunluk ve ağrı,

Göğüslerde şişkinlik,

Koku alma hassasiyeti,

Mide Bulantısı,

Vücut sıcaklığında artış,

Sık idrara çıkma olarak sıralanabilir.

Gebeliğinizi anlayabilmenizin en önemli ve en net belirtisi adet gecikmesidir. Ancak bir hafta adet gecikmesi yaşadığınızda eğer gebelik var ise 5 haftalık hamilesiniz demektir.

 

Gebeliğin 3. Haftasında Beslenme

 

Hamilelik planlayan bir bayanın en az 3 ay önceden sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmış olması ve sağlıklı beslenmeye yönelmesi gereklidir. Gebeliğin 3. haftasında beslenme ve egzersiz önemli bir yere sahiptir.

Hamileliğin 3. haftasında hamile olduğunuzu anlamanız mümkün olmasa da hamilelik planlamaya başladığınız andan itibaren düzenli ve sağlıklı bir beslenme şekli uygulamaya ve egzersiz yapmaya başlamış olmalısınız.

 

hamileliğin-3.-haftası1

 

Ayrıca hamilelik planlayan bayanlar önceden folic asit kullanmaya başlamalıdır, buna hamileliğin ilk üç ayında da devam edeceklerdir. Anne adayları hafif sporlar yapabilirler, ancak yürüyüş en güvenli ve sağlıklı olanıdır. Günlük 45 dakika kadar fazla tempolu olmadan yapacağını yürüyüşler sizin hamileliğinizi rahat geçirmenizi ve kolay doğum yapabilmenizi sağlar. Beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar hamilelikten önce ve hamilelik süreci boyunca düzenli olarak günlük 2,5 – 3 litre su içmelisiniz.

Hamilelik sürecinde kesinlikle diyet yapmamanızı öneririz, sadece sağlıklı ve düzenli besin tüketmelisiniz. Gebelikte spor yapmanızın amacının bebeğinizin ve sizin sağlınıza katkıda bulunmak rahat gebelik süreci geçirmek olduğunu unutmayın, gebelik süresince zayıflamak için spor yapmayın. Hamilelikte spor yapmadan önce yeterli bilgi alabilmek için “Hamilelikte Spor Yapmak Sağlıklı Mı?“yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Sorularınızı yorum bölümünden veya bize ulaşın sayfamızdan sorabilirsiniz.

Bu yazı 722 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir