Hamilelikte 10. Hafta Neler Oluyor?

Paylaş
 

Anne adaylarının büyük bir heyecanla ve sabırla geçirmekte oldukları bu süreçte 10. Haftaya gelindiğinde hangi değişikliklerin gözlemleneceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İlk trimester döneminin sonuna denk gelen bu süreçte bebeğinizin ne durumda olacağını merak ediyorsanız, işte size bu yazımızda hamilelikle 10. hafta gelişmeleri ile ilgili önemli detayları aktaracağız.

İlk olarak rahatlamanız gereken noktalardan birisi doğuştan oluşacak olan rahatsızlıklarla ilgili olacaktır. Çünkü genellikle bu haftalardan sonra böyle bir riskin ortaya çıkmayacağı görülebilecektir. Ancak yine de böyle bir ihtimalin oluşabileceğini unutmamalı ve zararlı alışkanlıklardan olan alkole, uyuşturucuya, kimyasal maddelere ve radyasyona karşı temkinli olmalısınız.

Hamilelikte 10. Hafta Bebek Ne Durumdadır?

Anne karnındaki bebeğin insan görünümüne ulaşmasında etkili olan haftalardan birisi olarak bilinmektedir. Buna göre el ve ayak parmaklarının birbirinden ayrılmasın mümkün olacağına rastlanmaktadır. İskelet kemiklerinin oluşumu ve kıkırdakların ortaya çıkışı da bu dönemlerde yaşanacaktır. Kapalı bir şekilde olan gözlerinin ve göz kapaklarının şekle girmesi mümkün olacaktır. Dış kulakların son şekli almakta olduğu görülür. Diş etlerindeki tomurcuklanmalar ortaya çıkar ve bebeğin cinsiyetine göre hormonların da devreye girmesi mümkün olacaktır.

Hamilelikte 10. Hafta Anne Adayları Neler Yapmalıdır?

Henüz hamilelik kıyafetlerini giyecek kadar bir gelişimin gözlenmeyeceği dönemlerden birisidir. Henüz anne karnındaki bebeğin fark edilmesinin mümkün olmayacağı görülecektir. Ancak yine de bunun bilincinde olan anne adaylarının kıyafet seçimleri konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Aşırı sıkacak durumda olan kıyafetlerden kaçınması gerekmektedir ve bol su tüketmeye başlamalıdır. Yürüyüşlerin ise hafif tempoda yapılması önerilecek olan tüyolar arasında yer almaktadır.

Anne adaylarını hamilelikte 10. Hafta içerisinde bekleyen durumlardan birisi de gözlerinde oluşacak olan ödemler ve şişmelerdir. Vücudun fazla sıvı tutacak olmasından dolayı bu değişime karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini unutmamaları gerekmektedir. Belirginleşmeye başladığı andan itibaren karın bölgesi için kıyafetlerle ilgili olarak veya bu anları ölümsüzleştirmek adına fotoğrafçı bulma konusunda önemli adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Anne adayları hamilelikte 10. Hafta içerisinde olduklarını halsizlikten, bitkinlikten, bulantıdan, kabızlıktan, göğüs hassasiyetlerinden ve seyrek şekilde oluşan baş ağrılarından rahatlıkla anlayabileceklerdir. Ayrıca iştahın açılması da yine bunu belli edecek olan bir faktör olacaktır.

Bu yazı 610 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir