Hamilelik Belirtileri ; Hamileliğin İlk 10 Belirtisi

Paylaş
 

Anne olmak pek çok kadın için heyecan verici, kutsal bir durumdur. Anne olmayı isteyen ve gebelik bekleyen anne adaylarının her ay merak ettiği en önemli konu da hamilelik belirtileri olsa gerek. Hamile olduğunuzu anlayabilmeniz için vücudunuz size pek çok belirti gösterir. Ancak bu belirtiler kişiye göre ve yaşanan hamileliğe göre değişiklik gösterebilir. Tüm hamileliklerde görülmesi yüzde 50’nin üzerinde olan gebelik belirtileri şunlardır;

 

Adet Gecikmesi  

 

Herkesin bildiği üzere adet gecikmesi gebe olduğunuzu gösteren en önemli ve en net belirtidir. Anne adaylarının çoğunluğu hamile olduğunu adet gecikmesinin beraberinde anlayabiliyor. Ancak ender olarak bazı kadınlar hamile olduğu halde açık renkte bir adet kanaması yaşayabiliyorlar. Oldukça nadir görülen bu durum üstüne görme olarak adlandırılır ve hamileliğinizde herhangi bir risk teşkil etmez.

 

hamilelik-belirtileri3

 

Kendini Hamile Hissetmek

 

Neredeyse tüm anne adayları aslında hamile olduklarını net bir şekilde hissederler. Kendini hamile hissetmek belki de hamilelik belirtilerini araştırıyor olmanızın en önemli sebebi olabilir. Yaşanılan gebelik belirtilerinin yanı sıra sizde kendinizi hamile hissediyorsanız bu durumu kesin olarak anlayabilmeniz için kanda gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

 

hamilelik-belirtileri5

 

Göğüslerde Hassasiyet

 

Hamilelikte göğüslerde hassasiyet , hemen hemen tüm hamile kadınlarda görülen en önemli belirtilerden bi tanesidir. Gece uyumadan önce veya banyo yaparken göğüslerde ağrı, aşırı hassasiyet ve büyüme fark edebilirsiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretmek amacı hazırlığa başlar. Bu yüzden göğüslerinizde hafif ağrı ve hassasiyet hissedebilirsiniz, bazı hamilelerde göğüs uçlarında renk koyulaşması görülür.

 

hamilelik-belirtileri6

 

Mide Bulantısı

 

Halk arasında oldukça yaygın olarak bilinen mide bulantısı da hamileliğin erken belirtileri arasında yer alıyor. Hamilelikte mide bulantısı gebeliğin 6. haftasında başlar ve genellikle 13. haftada biter. Bazı kişilerde gebeliğin sonuna kadar mide bulantısı yaşandığı görülmüştür. Gebelikte mide bulantıları ile birlikte kusmalar da yaşanabilir, bu genelde sabahları yaşanır. Ancak bazı hamile kadınlar günde 3 4 defadan fazla kusma yaşayabiliyor, böyle bir durumda mutlaka doktor gözetimi altında olmakta fayda var.

 

hamilelik-belirtileri4

 

Baş Dönmesi

Gebelikte mide bulantısı ve kusmaların yanında baş dönmesi yaşanması da erken gebelik belirtisi olarak bilinir. Kan basıncının ani düşmesi sonucu meydana gelen gebelikte baş dönmesi yapılan ani hareketler sonucunda kısa süreli olarak görülür. Yataktan veya oturduğunuz yerden aniden kalkma sonucunda görülen baş dönmesi gebeliğinizin ilk 3 ayında görülür, sonrasında yaşanmaz.

 

hamilelik-belirtileri8

 

Aşırı Koku Hassasiyeti

 

Hamilelikte koku hassasiyeti, gebeliğin ilk haftalarında sıkça görülen gebelik belirtilerindendir. Genellikle tüm hamile anne adaylarının yaşadığı koku hassasiyeti gebeliğin 6. haftasında başlar 12. haftada azalır. Bu dönemde özelliklere yemeklere karşı aşırı hassas olan burnunuz parfüm kokularına ve kimyasal ürünlere karşı da aşırı hassasiyet duyar.

 

hamilelik-belirtileri7

 

İştahta Azalma veya Artış, Yiyeceklerden Tiksinme

 

Hamilelik belirtilerinden biri de anne adaylarında iştah ta azalma veya artış görülmesidir.Bazı hamilelerde iştahta normal olmayan bir artış olurken bazılarında ise iştahta ciddi bir azalma yaşanabilir. Hamileliğin ilk aylarında genelde mide bulantıları ile beraber iştahta azalma yaşanır. Pek çok hamile anne adayı özellikle ilk aylarda mide bulantısı ve koku hassasiyetinden dolayı pek çok yiyecekten tiksinme yaşayabiliyor.

Aşırı Yorgunluk, Halsizlik

 

Hamileliğinizin ilk haftalarında sebepsiz aşırı yorgunluk ve fazla uyku isteği hissedebilirsiniz. Hamile olduğunuzda metabolizmanız sizi ve bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için hızlanır ve kendinizi aşırı yorgun hissetmenize sebep olur. Ayrıca progesteron hormonu hamilelik döneminde çok daha fazla salgılanır ve halsizlik,yorgunluk, uyku isteğinizin artmasına sebep olur. Hamilelikte yorgunluk, halsizlik gebeliğin 4. haftasında başlar genelde bir kaç hafta içerisinde azalır.

 

hamilelik-belirtileri9

 

Ruh Halinde Değişiklik

 

Hamilelikte ruh halinde değişiklik yaşanması gebeliğin ilk haftalarında görülen en çok yaşanan gebelik belirtilerinden biridir. Duygularınızda ani değişiklikler, fazla alınganlık gibi durumlar yaşıyorsanız gebe olup olmadığınızı kesinleştirmek için kanda gebelik testi yaptırmalısınız. Bazı gebeliklerde ruh hali değişikliği depresyona kadar gidebilir.

 

hamilelik-belirtileri2

 

Sık İdrara Çıkmak

Hamilelikte sık idrara çıkmak, gebeliğin ilk haftalarından itibaren görülen gebelik belirtilerinden biridir. Geceleri daha sık uyanıp tuvalete girme ihtiyacınız olurken gün içerisinde de iş yerinde sürekli idrara çıkma ihtiyacınız olabilir. Sık idrara çıkma durumu bazı hamile anne adayları ilk haftalardan itibaren yaşarken bazıları da son 3 aylık dönemde yaşayabiliyor. Nadir olarak bazı hamileliklerde bu durum 9 ay boyunca sürebiliyor.

Bu yazı 842 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir