Hamilelikte 1. Hafta

Paylaş
 

Hamilelik biz kadınlar için oldukça heyecanlı geçen ve biraz da zorlukları olan uzun bir dönemdir. Gebelik boyunca anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığını korumak en önemli durumdur. Bunun içinde düzenli doktor kontrolleri yaptırmak ve düzenli, sağlıklı beslenmek gereklidir. Annelik bekleyen bayanların bir an önce hamile olduklarını anlamak istemeleri doğaldır, ancak hamilelikte 1. hafta da gebe olduğunuz büyük ihtimalle anlaşılmaz.

Hamileliğin Birinci Haftası Belirtileri

 

40 hafta sürecek olan hamileliğiniz boyunca hem siz hem de bebeğiniz ruhsal ve bedensel olarak bazı değişiklikler yaşarsınız. Bu değişiklikler doktorlar tarafından en erken 4. haftadan itibaren izlenmeye ve gözlemlenmeye başlanır. Çoğu anne adayı gebelik haftası hesaplama yaparken hamile olduğunu öğrendiği haftayı ilk hafta olarak düşünür. Ancak gebeliğinizin haftasını bu şekilde hesaplamaya çalışırsanız yanlış bir hesap olacağı için kafa karışıklığı yaşarsınız.

Heyecanla anne olmayı beklediğiniz için hamileliğin birinci haftası belirtileri konusunu da merak etmeniz gayet normal bir durumdur. Ancak bilmeniz gereken en önemli durum ilk 3 hafta bebeğin olmadığı, yani hamileliğinizi ilk haftada anlayabilmenizin pek mümkün olmadığıdır.

 

hamileliğin-birinci-haftası1

 

Hamilelik hesabı, sizin son adetinizin ilk gününden ele alınarak yapılır. Yani düzenli olarak 28 günde bir adet gören anne adayı son adetinden bir ay sonra adet görmezse hamile olduğundan şüphe edilir. Yani son adetinden iki hafta sonra yumurtlama yaşanır ve bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur. Bu yüzden ilk 3 hafta bebek aslında anne karnında yoktur, yani 4 haftadan öncesi hamilelik yoktur ve anlaşılamaz. Ultrason ile gebeliğin görülebilmesi yaklaşık 5 ila 6. haftalarda olur.

Kısaca hamile olduğunuzu anlamanız ilk haftada mümkün olmayıp, ancak 4. haftada anlaşılabilir. Bir haftalık bir adet gecikmesi yaşadığınızda eğer hamile iseniz zaten en az 5 haftalık hamile olarak sayılırsınız. Hamile olduğunuzu hissediyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünüp kanda gebelik testi (beta hcg) yaptırmanızda fayda var.

 

Hamilelikten Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Hamilelik planlayan anne adaylarının hem sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri hem de bebeklerinin sağlıklarını korumaları açısından bazı şeylere dikkat etmeleri gerekir. En az 3 ay önceden folik asit kullanmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı bırakmak gibi. Hamilelik sürecinizde kendinizi ve bebeğinizin sağlığını korumanız ve rahat bir hamilelik, doğum süreci geçirmeniz için yapmanız gerekenleri hamile kalmadan önce yapılması gerekenler yazımızdan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu yazı 732 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir