Hamileliğin 4. Haftası

Paylaş
 

Hamilelik planlamaya başladığınız günden beri heyecanla bebek haberi beklediğinizi biliyoruz. Bundan önceki üç haftada isteseniz de rahimde bebek olmadığı için hamile olduğunuzu anlamanızın imkanı yoktu. Hamileliğin 4. haftası sizin için gebeliğinizi anlayabileceğiniz bir dönem demek.

Bebeğiniz bu hafta 1 mm büyüklükte minicik bir parça halindedir.Bu haftada hamile olduğunuzu net olarak anlayabileceğiniz değişiklikleri yaşamayabilir veya fark edemeyebilirsiniz. Adet gecikmesini bekleyerek 5. haftada eczaneden aldığınız bir test ile hamileliğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak gebeliğin 4. haftasında ruhsal veya bedensel olarak kendinizde bazı değişikler gözlemlediyseniz adet gecikmesini beklemeden doktora giderek beta hcg ( kanda gebelik testi ) yaptırarak hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Ancak bu haftada hamileliklerin yüzde 60 ı adet gecikmesi yaşanmadan bazı eksiklikler sebebi ile sonlanabiliyor. Bu durumu tam olarak düşük olarak adlandırmak yanlış olur. Çünkü yaşanan bu durum gebelik tam olarak başlamadan kendiliğinden sonlanması, yani bebek daha tam olarak oluşmadan hamileliğin bitmesi demektir. Bu yüzden hamile olduğunuzu kesin olarak öğrenmek için adet gecikmesini bekleyin ve daha sonra kanda gebelik testi yaptırın.

 

Hamileliğin 4. Haftası Annedeki Belirtiler

 

Hamileliğin 4. haftası eğer kesin gebelik mevcut ise aşağıdaki belirtiler ile karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Yorgunluk, halsizlik

Bedenin bazı bölgelerinde ( bel, diz) ağrılar

Uykuya eğilim

Ruh hali değişikliği gibi belirtileri yaşıyorsanız adet gecikmesi yaşamadan hamileliğiniz size kendini bildiriyor demektir. Hamileliğinizi anlamanıza yardımcı olacak belirtilerini detaylı olarak Hamilelik Belirtileri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

Gebeliğin 4. Haftası  Anne Adayına Tavsiyeler

 

Gebeliğin 4. haftası hamile olduğunuzu anladıktan sonra eğer folik asit alımına önceden başlamadıysanız kullanmaya hemen başlayın ve sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmadıysanız hemen bırakın. Hamilelikte sigara içmekten uzak durmanız gerektiği kadar sigara içen insanların yanında da bulunmamanız gerekir.

 

hamileliğin-4.-haftası1

 

Beslenme düzeninizi mutlaka gözden geçirin ve doktorunuza danışarak hangi besinleri tüketmemeniz gerektiğini öğrenin. Unutmayın hamilelik süreci 40 haftalık uzun bir yolculuk, bu yolculukta bebeğinizin de sizin de rahatınız ve sağlığınız çok önemli. Bebeğiniz tamamıyla size bağlı olduğu için sizin her konuda dikkatli olmanız ve doktorunuza danışarak bazı vitaminler almanız gereklidir. Hamilelikte beslenme konusunda bilgi sahibi olmak için Hamilelikte Beslenme konumuza göz atmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı 707 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir