Hamilelikte 2. Hafta

Paylaş
 

Hamilelikte 2. hafta olduğunda sizin hala hamile olduğunuzdan haberiniz olmaz. Çünkü vücudunuz hareket halindeyken büyük durumlar olur vücudunuzda ama siz dışarıdan anlayamazsınız.

Hamileliliğin ikinci haftası genellikle yumurtlama döneminizin başladığı güne denk gelir. Yani eğer hamilelik istiyorsanız bu yumurtlama döneminden iki üç gün önce başlayarak bir hafta boyunca cinsel ilişkiye girmeniz gebe kalma şansınızı artıracaktır. Yumurtlama döneminizi hesaplamanız için kaç günde bir adet olduğunuzu ve adet başlangıç tarihlerinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Yani adet döngüsü 28 günde veya 30 günde tekrarlayan bir kadının yumurtlama gününü hesaplamak için adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz. Mesela: 28 – 14 = 14 buna göre yumurtlama gününüz son adetinizin başladığı günden sonra 14. güne isabet ediyor.

 

Yumurtlama ( Ovulasyon) Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır?

 

Yumurtlamanın gerçekleştiğini anlamanız için vücudunuz size bazı sinyaller verir.

Göğüslerde hassasiyet,

Karın ve kasıklarda ağrı,

Vajinal akıntıda artış,

Vücut sıvısında artış,

Vücudunuzun verdiği bu tepkilerin dışında eczaneden aldığınız yumurtlama testleri de size yardımcı olacaktır.

 

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi hamile olduğunuzu ilk 4 haftaya kadar anlamanız mümkün değildir. Hamile olduğunuzu ancak 4. haftada vücudunuzda oluşan değişiklikler ve hislerinize dayanarak kanda gebelik testi yaptırarak anlayabilirsiniz.

 

hamileliğin-ikinci-haftası1

 

Hamile olduğunuzu anlamanın en kesin yolu doktora giderek test yaptırmanızdır. Eczaneden alacağınız testler 4. haftada size doğru bilgi veremezler, ancak 5. haftada eczanedeki testler ile hamileliğiniz belli olabilir.

 

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 

Hamilelik belirtileri  pek çok farklı şekilde size kendini gösterecektir. Vücudunuzda belirgin şekilde bazı değişiklikler olabilir, ancak bu da kişiye göre değişiklik gösterebilir. Eğer hamile olduğunuzu düşüneceğiniz bir kaç belirti varsa mutlaka doktora gidip kesin bilgi almalısınız.

Başlıca Gebelik Belirtileri;

Adet gecikmesi

Mide bulantısı,

Göğüslerde hassasiyet ve büyüme

Ağızda metalik tat

Sık idrara çıkma gibi durumlardır.

Ayrıca daha detaylı bilgi almak için Hamilelik Belirtileri; Hamileliğin İlk 10 Belirtisi yazımızı okumanızda fayda var. Gebelik belirtileri denince ilk akla gelen adet gecikmesi olsa da her adet gecikmesi hamile olduğunuzu göstermez.  Vücudunuz her ay sizi gebelik için hazırlar, ancak yumurtlama döneminde hamilelik oluşmamış ise o ay adetiniz gecikse de hamile olmayabilirsiniz. Kesin bilgi edinmek için adet gecikmesi olduğunda hamile olup olmadığınızı anlamak için bir kadın doğum uzmanına gitmelisiniz.

Bu yazı 743 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir