Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Paylaş
 

Bir ömür boyu size yaşamınızda arkadaşlık edecek ruh eşinizi bulduğunuzda güzel bir yuvanın hayalini kurarsınız ve evlenirsiniz. Hepimizin bildiği üzere bir yuva sağlıklı bir bebekle güzel olur, şenlenir. Bebeğiniz olmasına karar verdiğinizde hamilelikten önce kendinizi ve vücudunuzu hamileliğe hazırlamanız gerekir. Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler hem kendi sağlığınızı hem de doğacak bebeğinizin sağlığını koruyabilmek için oldukça önem taşır.

Bizde sizin için hamileliğe hazırlıkta yapılması gerekenler başlığında bir kaç madde hazırladık. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik süreci geçirmeniz ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyoruz.

 

Check-Up Yaptırın

 

Hamileliğe sağlıklı bir şekilde başlamak çok önemlidir, bu yüzden hamileliğe karar verdiğinizde mutlaka bir doktora danışın. Bilmediğiniz hastalıkların olup olmadığını öğrenin ve almanız gereken vitaminler, yapılması gereken aşılar neler doktorunuzdan öğrenin.hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler3

 

Folik Asit Kullanmaya Başlayın

 

Hamileliğe karar verdiğinizde en az bir ay önce 400 mikrogram folik asit takviyesi almaya başlamanız gerekir. Folik asit alımını hamileliğinizin ilk üç ayında da devam etmeniz gereklidir. Folik asitin bulunduğu besinler koyu yeşil yapraklı sebzeler, asitli meyveler ve bakliyatlardır, ancak yine de  dışarıdan besin takviyesi almanız gerekebilir.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler2

 

Sigarayı Mutlaka Bırakın

 

Yapılan araştırmaların sonucuna göre günde 10 taneden fazla sigara içilmesi hamile kalma olasılığını düşürüyor ve hamilelik sürecinde de bebeğe ciddi zararlar verebiliyor. Bu yüzden eğer sigara içiyorsanız hamilelikten önce mutlaka bırakmanız gerekiyor.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler4

 

 

 

Bebeğiniz İçin Beslenmenize Dikkat Edin

 

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız beslenmenize sağlıklı yiyecekleri, meyve ve sebzeleri bolca eklemelisiniz. Hamilelikten önce dengeli ve sağlıklı beslenme hamilelikte beslenme kadar önem taşımaktadır.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler6

 

Kafeinden Uzak Durun

 

Hamilelikte kafein alımı oldukça zararlı olduğundan kafeini hamilelik düşünmeye başladığınız andan itibaren bırakmalısınız. Hamilelikten önce ve hamilelik sürecinde günlük 200 mg’dan fazla kafein almamaya özen gösterin.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler1

 

Alkolü Bırakmanız Şart

 

Alkol alımı hamile kalmayı zorlaştıran bir madde olup, hamilelik sürecinde de bebeğinizde sağlık sorunlarına ve zeka geriliğine sebep olabilir. Bu yüzden gebe kalmadan bir kaç ay önce alkol tüketimini bırakmalı ve gebeliğiniz boyunca da kullanmamalısınız.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler7

 

Kilonuzu Kontrol Altında Tutun

 

Çok aşırı zayıf veya çok kilolu olarak hamile kalmanız sağlıklı bir durum değildir. Bu sebeple hamile kalmaya karar verdiğinizde hemen kilonuza bakın ve düzenli yürüyüş yaparak vücudunuzu ideal hamilelik kilosuna hazırlayın.

 

hamile-kalmadan-önce-yapılması-gerekenler5

 

 

Bu yazı 690 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir