Google’dan 81. Doğum Gününde Türkan Saylan’a Doodle!

Paylaş
 

Doktor, yazar, akademsiyen ve çağdaş yaşamı destekleme adına başarılara imza atan Türkan Saylan, dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından unutulmadı. Türkan Saylan’ın 81. doğum gününü unutmayan Google, ona özel bir doodle hazırladı. Böylece ülkemizde önemli isimlerden olmayı ve insanlara faydalı olmak için çaba harcayan Türkan Saylan Doodle oldu.

 

Türkan Saylan’ı Tanıyalım

 

Türk tıp doktoru, yazar, eğitimci, akademisyen ve eski Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği genel başkanı olarak tanıdığımız Türkan Saylan, 13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul’da doğdu. İsviçreli Lili Mina Raiman çiftinin beş çocuğunun en büyüğü olup, Fasih Galip Bey ile evlendikten sonra Leyla adını almıştır. 1957 yılında evlendiği Fasih Galip Bey, Cumhuriyet döneminin ilk müteahhitlerindendir. Evliliğinden iki oğlu oldu ve iki oğlundan iki torunu vardı.

1944- 1946 yıllarında Kandilli İlkokulunda okuyan Türkan Saylan, 1946- 1953 tarihleri arasında Kandilli Kız Lisesi’nde okudu ve 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek 1964 – 1968 yılında SSK Nişantaşı Hastanesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığı yaptı.

 

 

1968 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda baş asistanlığa başlayan Türkan Saylan, 1971 senesinde İngiltere’de ileri eğitim gördü. 1972 tarihinde doçent, 1977 tarihinde profesör olmayı başardı, 1974 yılında Fransa’da 1976 tarihinde ise İngiltere’de kısa süreli çalışmalar yaptı.

 

Cüzzam’la Mücadele Konusunda Çok Emek Verdi!

 

1976 tarihinde cüzzam (lepra) çalışmalarına başlayarak Cüzzam’la Savaş Derneği Vakfı’nı kuran Saylan 1986 yılında Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” aldı. Saylan, 2006 senesine kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün cüzzam konusunda danışmanlığını yaptı ve Uluslararası Lepra Birliği’nin (ILU) kurucu üyesi ve başkan yardımcılığını yaptı. Cüzzam’la savaş konusunda çalışmalarını aksatmadan sürdüren Saylan, 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği yapmıştır.

Son 17 yılında meme kanseri hastalığına yakalanan Türkan Saylan, 18 Mayıs 2009 yılında 04:45’te aramızdan ayrıldı. Vefat ettiği sırada gönüllü kuruluş  olarak CYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve Kankev Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığını yürütmekteydi.

Ülkemizde insanlar için bu kadar değerli çalışmalar yapan, hem ülkemizde hem yurt dışında önemli başarılar elde etmiş olan Türkan Saylan’ın 81. doğum gününde Google tarafından unutulmamış olması bizim için bir gurur kaynağıdır.

Bu yazı 698 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir