Geçmiş Yılların Trendi: Denim Modası

Paylaş
 

Moda dünyasında çok eski yılların trend parçalarını yeniden aramızda görmeye başladık. Denim modası kökeni 1940’lı yıllara dayanan ve rahatlığı tercih eden kişilere yönelik kot görünümündeki kumaşlardan üretilen parçalardan oluşur. Son yıllarda moda tasarımcıları her sezona uyumlu eski yılların trend parçalarını koleksiyonlarında yer vermeye başladı.

Geçmiş yıllarda moda olan parçalar insanların bütçesini zorlamadığı gibi giyimde de kısıtlama getirmiyordu. Pek çok farklı deseni ve rengi bir araya getirebiliyorduk, bu da oldukça rahat olmamızı sağlıyordu. Denim kumaşlardan elde edilen kıyafetler de geçmiş yılları yansıtan en önemli parçalardan biridir.

Denim Modası Nereden Geldi?

Denim kelimesi adını Fransa’nın “Nimes” kentinden almıştır, dilimize de Fransızcadan yerleşmiştir. Genelde jean üretiminde kullanılan kalın ve kaba kumaşlar olan Denim kumaşlar, ilk olarak Nimes kentinde üretilmeye başlandı.

Denim modası ilk olarak 1940 – 1950 tarihleri arasında trend oldu ve günümüze kadar hiç bir şey kaybetmeden gelmeyi başardı. Denim parçalar 1970’li yıllarda podyuma taşınarak popülerliğinde büyük bir ilerleme kaydetmişti.

denimmodası2Günümüzde ise denim parçaları yaş sınırı gözetmeksizin herkesin üzerinde görebilmemiz mümkün. Her kesime uygun farklı modelleri ile pek çok kişinin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Denim Denilince Neler Akla Geliyor?

Denim denilince akla gelenler, genelde jean kıyafetler oluyor. Ancak günümüzde denim kumaşlar artık her tür kıyafete uyarlanıyor. Tasarımcılar denim kumaşlarla farklı tarzlardaki kumaşları birleştirerek bizlere farklı kombinler oluşturma imkanı sağlıyor.

Denim kumaş denince bizim aklımıza kot ceketler, denim şortlar, pantolonlar, denim gömlekler, denim salopetler ve etekler  geliyor. Denim kıyafetlere dantel, şifon gibi parçalar birleştirilerek değişik tarzlar ortaya çıkıyor. Denim kıyafetlerin en çok tercih edilme sebebi de rahat ve her şeyle uyumlu olmasıdır. Hala denim kumaşların rahatlığını keşfetmediyseniz, gardırobunuz için en az bir tane denim parça almanızı öneriyoruz.

Bu yazı 768 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir