Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Paylaş
 

İnsan olarak yeme, içme korunma duygusunun yanı sıra cinsellik içgüdüsü taşırız. Bu iç güdümüz, libido ( cinsel arzu ) muzu harekete geçirir, yani cinsel ilişkinin kaynağı bu iç enerjimizdir.  Toplum olarak, özellikle de cinsel konularda efsaneleşmiş yanlış düşünce ve inançlara sahibiz. Bu yanlış düşünce ve inançlara ” mit ” adı verilir, cinsel konudaki yanlış inanışlara ise ” cinsel mit ” ismi verilir. Özellikle bizim ülkemizde oldukça yaygın olan cinsel mitlerden biri de gebelikte cinsel yaşam olmaması gerektiği yönündedir. Cinsellik, hepimizin yaşamında gerekli bir ihtiyaç olduğundan dolayı hamilelikte cinsellik yaşanmaması gibi bir durum söz konusu olamaz.

 

gebelikte-cinsellik3

 

İnanılan bu düşüncenin aksine hamilelik sürecinde hormonal ve ruhsal açıdan dengesizlikler yaşayan anne adayı için cinsel yaşam özellikle de psiklojik olarak oldukça fayda sağlar. Gebeliğin sonuna kadar sağlıklı bir cinsellik yaşanması söz konusu olabilir, ancak hamile kadının hamileliğe dayalı değişim ve ağrıları göz önünde bulundurulmalı ve buna göre pozisyonlar seçilmelidir.

 

Hamilelikte Eşler Bilinçli Olmalı

 

Hamilelik yaşayan anne adayı hormonal ve ruhsal değişimlerden dolayı farklı bir ruh hali içerisinde olabilir, ufak tefek bunalımlar yaşayabilir. Bu durum eşi tarafından gayet normal karşılanmalı ve bu süreçte oldukça sabırlı olunmalıdır. Erkekler eşlerinin hamilelik sürecinde bilinçli olmalı ve eşinin ruh halini iyileştirme çabaları içerisinde olmalıdır.

 

gebelikte-cinsellik4

 

Hamilelikte cinsellik yaşanması gayet doğal bir durumdur ve pek çok faydası bulunur. Ancak hamile olan kadınlar kendilerindeki değişimlerden pek memnun kalmayabilir, kendisini artık güzel bulmayabilir ve cinsel arzusunda azalma yaşanabilir. Erkekler hamile olan eşlerinin bu durumunun farkında olması ve ona kendisini iyi hissettirmek için elinden geleni yapmalıdır. Aksi takdirde eşinin hamilelik döneminde ağır depresyon gibi psikolojik travmalar yaşaması ile karşı karşıya kalabilir.

Gebelik sürecinde erkeklerin sabırlı ve anlayışlı olması gereklidir, ancak çoğu erkek bu durumu anlayışla karşılamıyor. Eşinin hormonal ve ruhsal değişimlerine karşı sabırlı davranmayabiliyor, bu da hem eşlerinin psikolojik travmalar yaşamasına hem de evliliklerinde sarsılmalara yol açıyor.

 

Hamilelikte Erkekler Eşlerine Karşı Özverili Olmalı

 

Bazı erkekler de eşlerinin vücutlarındaki değişimleri garip karşılıyor ya da eşini artık çekici bulmadığı için cinsel birliktelik yaşamak istemiyor. Ancak hamileliğin bir kadında çok fazla duygu yoğunluğu barındıran bir dönem olduğunu  göz ardı etmemek lazım. Hamilelik döneminde erkeklerin son derece öz verili olmaları ve eşlerine destek olmaları gerekir. Çünkü anne olmanın duygusallığı, yavaş yavaş işlevselliğinin azalması, öz benlik saygısının azalması, ağrı yaşanması, doğum korkusu gibi durumların yaşandığı bu dönem ancak eşlerin uyumu ile atlatılabilir. Eğer erkekler eşlerinin hamilelik sürecinde ondan uzaklaşıp ilgilerini başka yönlere kaydırırsa hamile olan eşlerinin psikolojik travmalar yaşamasına sebep olabilir.

 

gebelikte-cinsellik1

 

Bazı erkekler ise eşlerinin gebelik döneminde göğüslerinin büyümesi, rahim hacminin artması gibi değişimlerin olması karşısında eşini daha çekici bulabilir ve daha fazla cinsel arzu içerisinde olabilir. Ancak eşine veya çocuğuna zarar verme düşüncesi ile eşi ile cinsel ilişki yaşamaktan uzak durabiliyor. Bu durum sağlıklı değildir, doğru olan erkeklerin eşlerinin hamilelik sürecinde bilinçli ve öz verili olmaları ve çiftlerin  düzenli cinsel yaşamlarının olmasıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki doğuma kadar sağlıklı bir şekilde yaşanabilir, ancak son aylarda ağrıların çoğalması söz konusu olduğundan doğru pozisyonlar seçilerek ilişki yaşanmalıdır. İlişkide ağrısız ve kaliteli bir cinsel doyuma ulaşmak için doğru pozisyonları çiftlerin birlikte belirlemesi gerekir.

Bu yazı 961 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir