Gebelik Haftası Hesaplama

Paylaş
 

Sitemizdeki gebelik  haftası hesaplama uygulaması, normal yolla veya ilaç,aşılama gibi tedaviler ile hamile kalanlar için geçerlidir. Tüp bebek ile tedavi görerek hamile kalanlar için uygun bir yöntem değildir.

Aşağıdaki otomatik hesaplayıcıya son adetinizin başladığı tarihi yazmalısınız, bittiği günü yazarsanız yanıltıcı sonuç alacaksınız. Ayrıca buradaki hesaplayıcı sizin adetinize göre hesaplama yapar, çoğu zaman doğru olmakla beraber kesin bilgi için doktorunuza kan testi yaptırarak net olarak hamilelik haftası hesaplayabilirsiniz.

GEBELİK HAFTASI HESAPLAYICISI

Son adet tarihinizin ilk gününü girin:

Gün:

Ay:

Yıl:

-

Bu verilere göre şu anda hafta günlük hamilesiniz (±3 gün hatapayı!).
ve bebeğinizin muhtemel doğum tarihi (yani 40 haftayı doldurduğu tarih) :

olarak belirlendi.

Otomatik hesaplayıcıya göre bebeğinizin doğacağı gün ile doğum yapacağınız gün muhtemelen aynı olmayacaktır. Çok nadir olarak bebekler tam olarak beklendiği gün yani 40. haftada doğarlar. Bebeğiniz 36. ve 40. haftalar arasında gelebilir, tam zamanı kimse bilemez. Önemli olan da zaten bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir.

 

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamile olan kadınların çoğu haftalık hesabı bilmesine rağmen yine de ” kaç aylık hamileyim ? ” diye merak ederler. Hamilelik dönemindeki haftalar ile aylar arasındaki karışıklık bir ayın 4 hafta olarak ele alınmasından kaynaklanıyor. Çünkü bir ay yaklaşık olarak 4 hafta 3 gün sürer.  Hamile iseniz gebeliğinizi ay olarak değil de hafta olarak takip etmeniz doğru olandır. Ancak yine de merak konusu olmaktan çıkması için doktorların yaklaşık olarak kabul ettikleri ay hesabı paylaşalım:

4-5 haftalık hamileler 1 aylık gebedir

8-9 haftalık hamilelerde 2 ay bitmiş sayılır

12-13 hafta bitiminde 3 ay bitmiş sayılır

16-17 hafta bitiminde 4 ay bitmiş sayılır

20-21 hafta bitiminde 5 ay bitmiş sayılır

24-25 hafta bitiminde 6 ay bitmiş sayılır

28-29 hafta bitiminde 7 ay bitmiş sayılır

32-33 hafta bitiminde 8 ay bitmiş sayılır

36 hafta bitince 9 ay bitmiş olur ve son aya girilmiş olur. Yani bu durumda hamilelik 9 ay yerine 10 ay gibi bir sürede oluyor. 40 haftayı tamamlayıp doğum yaptığınızda 9 ay 10 günlük süreyi yani 280 günü tamamlamış oluyorsunuz.

Hamilelik haftası hesaplama yaparken ay hesabı ile kafanızı karıştırmamanız sizin için kolaylık olacaktır. Hamilelikte her şey haftaya göre takip edilir ve hesaplanır. Gebelik süreci 40 hafta olarak hesaplanır ve bebeğiniz genelde 38 – 40 hafta arasında doğabilir. Bazı durumlarda bazı bebekler 36 – 40 haftalar arasında doğabilirken, bazıları ise 41. haftada doğabilir.

Bu yazı 770 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir