Evlilik Aşkı Öldürür mü Yoksa Güçlendirir Mi?

Paylaş
 

Toplum olarak hepimizin bilinçaltına yerleşmiş bir soru evlilik aşkı öldürür mü? Denge ve düzenin hayatımıza girmesini sağlayan evlilik aşkı öldürmez, aksine eşler arasındaki aşkı güçlendirir. Yıllardan beri özellikle Türk halkı olarak evliliğin aşkı bitirdiğine inanırız, ancak bu büyük bir yanılgıdır. Eşler aralarında doğru bağı kurduğunda, alma verme dengesini oluşturmayı başardığında evlilik onlar arasında aşkını besler, güçlendirir.

Sevgi Dolu Bir İlişkiyi Nasıl Yaratabiliriz?

Genel olarak sistem bize var olabilmemiz için bazı maddi şeylere sahip olmamız gerektiği durumunu dayatıyor, haliyle evliliklerde de bu dayatmanın etkisini yaşıyoruz. Bu duruma birde özel hayatımızda yaşadığımız deneyimler ekleniyor ve bilinçaltımız; bu toplumsal deneyimlerin yarattığı kodlarla seçimlerimizi yönlendiriyor. Bilinçaltımıza yerleşen bu kodlar karşımızdaki insana kadın veya erkek olarak bakmamızı engelliyor. Karşımızdakinin işi, eğitimi, maaşı, aile bağlarının ne kadar güçlü olduğu ile ilgileniyor, bunlara odaklanıyoruz.

İlişkinin Kaderini Belirleyen 3 Dinamik

Aşk ve evlilik sanki bir arada olamaz gibi bir algı oluşmuş durumda. Evliliğin aşkı güçlendirmesi üç dinamiğe bağlıdır; bağ kurmak, alma verme dengesi, düzen kurmak.

İlişkide Bağ Kurmak

Biriyle tanıştığımız zaman o kişi ile bir bağ kurarız, ancak bu bağın ne olduğu ilerleyen zamanlardaki ilişkinin kaderini belirler. Pek çoğumuz karşımızdaki insana bakıp etiketlerine göre bağ kurmaya çalışırız. Eğer karşımızdaki kişinin etiketlerine göre onunla bir bağ kurarsak o ilişki zaten bitmeye mahkumdur. İkili ilişkilerdeki bağ kadının erkeği erkek olduğu için, erkeğin de kadını kadın olduğu için istemesi ile oluşur. Yani karşınızdaki kişinin özelliklerine odaklanmadan önce o kişinin kadın veya erkek olduğundan dolayı kabul ederek bağ kurmamız gerekiyor. Bu şekilde yapabildiğimiz zaman karşımızdaki kişinin kadınlığına ve erkekliğine daima saygı duymuş oluruz ve ” varlığında ve yokluğunda seninle olurum ” mesajı veririz.

evlilik-aşkı-öldürür-mü1Böylece sevgi kazanır, ilişkimizde huzurlu ve dengeli bir biçimde ilerler. Bu şekilde bağ kurmazsak karşımızdakine verdiğimiz mesaj; ” senin kadınlığına veya erkekliğine değer vermiyorum, özelliklerine ve etiketlerine önem veriyorum” olur.

İlişkide Alma Verme Dengesi

Alma-verme dengesi yaşamımızın her alanında olduğu gibi ilişkilerde de çok önemli. Eğer bir ilişkide bir taraf sürekli alan, diğer taraf daima veren ise o ilişki uzun ömürlü değildir, bitmeye mahkumdur. İlişkilerde her şey uyum içerisinde ve eşit olmalı, alma-verme dengesi iyi kurulmuş olmalıdır. Bu olmadığı takdirde ilişki yaşayan kişilerden biri kullanılmış, diğeri de bıktırılmış hisseder, ilişkinin sağlığı bozulur. Bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse; taraflardan biri aynı şekilde karşılık almadığı halde sürekli mesaj atar, hediyeler alırsa alma-verme dengesi sarsılır ve ilişkide sorunlar oluşur. Karşımızdaki kişi ile daima uyum içerisinde olmalı, alma-verme dengesini daima korumalıyız., ancak bu şekilde doğru bir ilişki yaşarız.evlilik-aşkı-öldürür-mü2

İlişkide Denge Kurmak

İlişkide doğru şekilde bağ kurduysanız, alma-verme dengesi de oturtulmuşsa, o ilişki bir düzene girmiş demektir, yani kişiler ” biz ” olmayı başarabilmiştir. İlişkide taraflar birbirinin sahibi değil, yol arkadaşı olmalıdır, her ikisinin de kendilerine ait yaşam alanları olmalı, aynı zamanda ikisinin dahil olduğu ” biz ” alanları olmalıdır.  Bu durumların ilişkimizde olması bizi özgür hissettirir, çünkü ilişkimiz olmadan önce özgürüzdür ve yaşadığımız ilişki özgürlüğümüzü kısıtlamıyorsa mutlu hissederiz.evlilik-aşkı-öldürür-mü3

Mutlu olunca karşımızdakine de mutluluk bulaştırırız ancak oluşturulan düzenin içinde ilişki bu düzeni koruyacak şekilde devam ettirilmelidir.İlişkiye yön verecek olan üç dinamik düzenli bir şekilde oluşturulduğu zaman ilişki sevgi ve huzur dolu bir şekilde ilerler. Ayrıca eşler birbirlerini rakip olarak görmemeli yaşamı birlikte deneyimleyecekleri ve mutlu olacakları yol arkadaşı olarak görmelidir.

Evlilik bu dinamiklerin oturtulması sonucunda yaşandığı zaman günden güne bağlar güçlenir, aşk beslenir. Bu şekilde olmazsa ilişkide çatlaklar oluşur, sağlıksız bir ilişki olur.

Bu yazı 871 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir