Evde Dekoratif Tablo Yapımı (Kendin Yap)

Paylaş
 

Evimde kendi ellerimle hazırladığım bir şeylerin olması beni mutlu ediyor. Evdeki işe yaramayacağını düşündüğümüz her şeyi yaratıcılığımı kullanarak değiştirmeye çalışmak zihnimi rahatlatıyor. Evde dekoratif tablo yapımı uzun zamandan beri denemek istediğim bir şeydi. Evdeki nevresim takımının kutularını daha sonra boyarım düşüncesi ile saklamıştım. Geçenlerde şartellerin kapağını çıkarıp yerine bir tablo asma ihtiyacı duyduğumda bu kutulardan birinin kapağı imdadıma yetişti. Daha önceleri hazır bir tablo alıp asmayı düşünsem de el yapımı bir şeyler hazırlamak daha keyifli geldi.

Bence evinizde kendi ellerinizle zevkinize göre hazırladığınız tablolar piyasada satılanlardan çok daha değerlidir. Çünkü tamamen kendi el emeğinizle v kendi yaratıcılığınızla ortaya bir şeyler çıkarmanın tadı başka olur. Sizde ayakkabı kutularının kapaklarından veya nevresim kutularının kapaklarından evde dekoratif tablolar yapabilir evinizi renklendirebilirsiniz.

Bu yazıda ben size basit tekniklerle kendi hazırladığım tablomu nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım. Gerekli olan malzemelerinizi hazırladıktan sonra etrafa boya bulaşma ihtimalinden dolayı çalışacağınız alana fazla değerli olmayan bir örtü serin.

 

El Yapımı Dekoratif Tablo İçin Gerekli Malzemeler

 

Ayakkabı veya nevresim kutu kapağı

Dilediğiniz renklerde akrilik boya (ben sarı ve beyaz kullandım.)

Pon pon fırça (en büyük boyunu kullandım.)

Dekupaj tutkalı

Sentetik kıllı fırça (tutkal ve vernik sürmek için)

Yapıştırmak için dilediğiniz resimler (ben elişi kağıtlarına kuş ve lale resimleri çizip kestim. Birde ayakkabı şeklinde bir kumaş parçası kestim.)

Su bazlı vernik

 

El Yapımı Dekoratif Tablo Hazırlanışı

 

El yapımı tablo için kutu kapağının tamamını ilk olarak pon pon fırça kullanarak beyaz akrilik boya ile boyadım. İç kısmı görünmeyeceği için dilerseniz boyamadan bırakabilirsiniz. Bir kat beyaz boya ile kutunun yazıları ve rengi tam olarak kapanmadığı için ikinci katı boyamam gerekti. İkinci kat boyayı atmadan önce birinci katın kuruması gerekiyor. Kuruması için yaklaşık 30 – 45 dakika kadar beklemek gerekiyor. Ben daha hızlı olmasını istediğim için saç kurutma makinesi ile boyayı hızlıca kuruttum.

 

evde-dekoratif-tablo-yapimi3

 

İkinci kat boyayı uygulamadan önce kapağın yarısını cetvel ile belirledim. Tablomda iki renk kullanmak istediğim için yarısını sarı renge boyadım, diğer yarısını da beyaz ile ikinci kat boyadım. İkinci kat boyayı da saç kurutma makinesi ile hızlı şekilde kurttum. Daha önceden el işi kağıtlarına kuş ve lale resimleri çizip kesmiştim, bir kumaş parçasını da ayakkabı şeklinde kesip hazırlamıştım.

Yapıştırmak istediğiniz resimler için dekupaj tutkalından bir miktar kaba alın ve çok az sulandırın. Sentetik fırça yardımı ile resimlerin arkasına tutkal sürün, kağıdın yırtılmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Dekupaj tutkalından bir miktar resmi yapıştıracağınız yere de sürün, resmi dikkatlice yapıştırın. Yapıştırdıktan sonra üzerine de biraz dekupaj tutkalından sürün. Dekupaj tutkalı ilk etapta beyazlıklar halinde görünecek, ancak kurudukça bu beyazlıklar tamamen kaybolacaktır. Tüm resimleri aynı şekilde belirlediğiniz alanlara yapıştırın. Kurutma işlemini yine saç kurutma makinesi ile yapabilirsiniz.

 

evde-dekoratif-tablo-yapimi1

 

Son olarak tablomuza su bazlı vernik kullanarak vernik işlemi uygulayacağız. Su bazlı verniği plastik bir tabağa bir miktar dökün, sentetik kıllı fırça ile tablonun tamamına uygulayın. Kuruduktan sonra ikinci kat vernik uygulayabilirsiniz, daha parlak görünmesini sağlar. Ben hafifçe silinebilir şekilde olmasını yeterli bulduğum için tek kat vernik attım. El yapımı dekoratif tablo artık dilediğiniz yere asabilmeniz için hazır J

Bu yazı 1284 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir