Ergenlikte Çocuklarınızın Arkadaşlarına Karışmalı Mısınız?

Paylaş
 

Ergenlik dönemleri çocukların hassas oldukları, duygularının değiştiği, karakterlerinin oturması gereken dönemlerdir. Çocuklarınızın ergenlik dönemlerinde arkadaşları oldukça önemlidir. Anne ve babalar için ergenlik dönemlerinde çocuklarının yanlış arkadaş seçimi yapmalarından korkarlar. Ebeveynlerin bu kaygıları çocuklarına karşı aşırı hassas davranmalarına ve müdahaleci tavırlar sergilemelerine sebep olabilir. Ergenlikte çocuklar aşırı hassas oldukları için ailelerin bu tavırlarına sert tepkiler verebilirler. Dolayısıyla ergenlikte çocuklarınızın arkadaşlarına aşırı müdahaleci tavırlar sergilememeye dikkat etmenizde fayda var.

Ergenlik Döneminde Çocukların Ruh Hali Nasıl Olur?

Ergenlik dönemindeki çocuklar, bu hassas dönemlerinde kendilerini hiç kimsenin anlamadığını düşünürler ve kendilerini en rahat hissettikleri yerler arkadaşlarının, yaşıtlarının olduğu ortamlardır. Anne ve babası ile paylaşmadığı her şeyi  yaşıtı olan arkadaşları ile paylaşır.ergenliktearkadaşlık2

Bu hassas dönemlerinde gençler ailelerinden uzaklaşırlar, yalnızlaşırlar, genelde odalarına kapanırlar ve her şeyi arkadaşları ile paylaşırlar. Bu hal ve davranışları anne ve babaların nasıl davranmaları konusunda zorluk çekmelerine sebep olur. Çocuklarının bu tavırlarını endişe ederlerken bir yandan da kızgın davranırlar.

Arkadaş Seçimi Konusunda Baskı Uygulamayın

Anne ve babalar çocuklarını korumak adına onları zararlı alışkanlıklardan ve kötü arkadaş çevresinden uzak tutmak isterler. Aileler bunu yaparken yasaklar koymaya, arkadaş seçimlerine karışmaya başlarlarsa, ergen gençler üzerinde bunlar olumsuz etkiler yaratır. Ergenlikte kuralları sorgulamak, yasakları çiğnemek doğal davranışlardır.

Ergenlikte Arkadaş Seçimi ile İlgili Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Çocuklar yaşı kaç olursa olsun arkadaşlarını kendileri seçer, bu durum onların kişilikleri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Onların seçtiği arkadaşları beğenmemek, görüşmelerini engellemeye çalışmak ergen çocuklar için caydırıcı olmaz.

Çocuğunuzun ergenlik döneminde yanlış arkadaşlar seçtiğini düşünüyorsanız, görüşmelerine sınırlandırmalar getirebilirsiniz. Ancak tamamen görüşmesini engellemeye çalışmak, yasaklamak doğru olmaz.

ergenliktearkadaşlık

Çocuklarınız okul döneminde bile olsa ergenlikte sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun arkadaşları ile tanışın, iletişimde olun. Bu hassas dönemlerinde çocuğunuzla iletişiminizi ve paylaşımlarınız korumaya özen gösterin, bu onları korumanın en temel yoludur.

Çocuklarınıza koyduğunuz sınırlama ve yasakları anlayabileceği dilden açıklamalısınız. Ancak açıklamalarınızın  sonunda ” saçma ” cevabını alma ihtimalinizi göz önünde bulundurun.

Çocuklarınıza 5 yaşın altından itibaren Hayır diyebilmeyi öğretin. Kendisini koruması iyi veya kötü olan davranışları ayırt edebilmeyi öğrenmesi için bunu öğrenmesi gereklidir.

Bu yazı 926 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir