Duygusal Açlığı Yenmenin Yolları

Paylaş
 

Pek çoğumuz sürekli aç hissetmekten veya farkında olmadan çok fazla yemekten yakınırız. Bazılarımızda “ne yapsam da zayıflayamıyorum” der dururuz. Hele birde diyetlere başlayıp ertesi gün bırakmamız sebep olan tatlı krizleri yok mu? Bunların hepsiyle baş etmek için ilk önce bu durumların neden kaynaklı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Sizde pazartesi diyete başlayıp ertesi gün bozanlardan iseniz duygusal açlık ile savaşmak durumundasınız demektir.

Fizyolojik açlık; midemizin bize gönderdiği sinyallerle açlık durumumuzu anlamamız demektir ve doğal bir şeydir. İnsanlar yemek yedikten ortalama 4 saat sonra yeniden açlık hisseder ve yeme ihtiyacı duyar. Fizyolojik açlığımızın dışında sürekli yeme ihtiyacımızın olması durumu duygusal açlık olarak isimlendiriliyor.

 

duygusal-açlık1

 

Yani gereğinden fazla yemenin tamamen psikolojik olduğunu söyleyebiliriz. Aslında çoğumuz bu durumun farkına varırız ancak savaşmak yerine yenik düşeriz. Kendinizi gözlemleyin, mutlu olduğunuzda veya çok üzgün olduğunuzda yemek yemeye daha çok yatkın olduğunuzu fark edeceksiniz. İşte bunların her biri duygusal açlığın yol açtığı durumlardır.  Tabi ki de bu durumu yaşıyorsunuz diye ömür boyu buna göz yummak zorunda değilsiniz, duygusal açlığı yenmenin yolları sandığınızdan çok daha kolay.

 

Tatlı krizlerinizi engellemek için su için!

 

Duygusal açlık hissederek çok fazla yeme ihtiyacınız oluyorsa küçük adımlar atarak işe başlamanız en doğrusu olacaktır.  İlk olarak fazla yeme ihtiyacınızın duygusal sebeplere dayalı olduğunu kabul etmeniz gerekir. Duygusal açlığı yenme konusunda zorlanmamanız için önemlidir, çünkü kabul etmek çoğu zaman işleri kolaylaştırır.

 

 

duygusal-açlık3

 

Özellikle tatlı yeme ihtiyacınız çok fazla ise isteğinizi bastırmak için bir bardak su için. Kendinize on beş dakika kadar zaman tanıyın, on beş dakika bekleyin. Tatlı yeme isteğinizin bir süre sonra kaybolduğunu fark edeceksiniz. Ancak yine de yoğun bir şekilde tatlı yeme isteğiniz varsa bir parça bitter çikolata yiyin.

 

Günde 30 Dakika Yürüyüş Yapın

 

Hepimiz yürüyüş yapmanın mutluluk hormonu salgıladığını duymuşuzdur.  Duygusal açlıkla baş etmenin yolları denince akla gelen diğer bir yöntem ise günde en az 30 dakika yürüyüş yapmaktır. Hiç yürüyüş yapmayan biri iseniz ve yürüyüş fikri size çok uzak geliyorsa yine küçük adımlarla işe  başlayın ve 15 dakika yürüyüş ile başlayın gün geçtikçe süreyi artırın.

 

duygusal-açlık2

 

Yürüyüş yapmaya başladığınızda duygusal açıdan kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve sürekli yeme ihtiyacınızın ortadan kalktığını fark edeceksiniz. Yürüyüş veya spor yapmak zayıflamanıza yardımcı olurken ruhsal olarak da rahatlamanızı sağlar.

 

Psikolojik Destek Alın

 

Günümüz insanları psikolojik destek almak deyince bunu kabullenmek istemiyor. Bunun bir sebebi de uzun yıllardan beri toplumda yerleşen ” psikologa deliler gider, ben deli miyim?” gibi bir algının yerleşmesidir. Psikolojik yardım alan kişiler deli değildir, eğer böyle bir algınız varsa hemen bu algıyı yok edin. Çünkü toplumda her birimizin farklı konularda psiklojik destek alması şart.

 

duygusal-açlık4

 

Duygusal açlıkla baş etmek size zor geliyorsa, ne yaptıysanız baş edemiyorsanız bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Çünkü duygusal açlık sebebi ile fazla yeme isteğinizin ciddi boyutlara gelme ihtimali ve duygusal sorunlarınızın başka sorunlara da yol açma durumu söz konusu olabilir.

Bu yazı 854 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir