Düdüklü Tencerede Biber Dolma Tarifi

Paylaş
 

Dolma yapmak özellikle de pişme süresi uzun olduğundan pek çok bayan için biraz zahmetli gelebilir. Dolma yaparken düdüklü tencere kullanarak bu pişirme süresini 10 – 15 dakika gibi kısa bir süreye indirebilirsiniz. Düdüklü tencerede biber dolma tarifi kısa zamanda lezzetli ve kolay dolma yapabilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Bazı hanımlar düdüklü tencereyi tehlikeli bulduğundan, bazıları da pişme süresini ayarlamakta sıkıntı yaşadığından dolayı normal tencere tercih edebilirler. Ancak doğru kullanmayı bildiğinizde düdüklü size tehlike yaratmaktan ziyade sadece kolaylık sağlayacaktır.Düdüklü tencerede süreleri ayarlama konusunda zorluk yaşıyorsanız düdüklü tencerede  pişirme süreleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Malzemeler

 

Bir kg dolmalık biber

Yarım kg pirinç

Bir adet orta boy soğan

İki veya üç adet domates

Bir buçuk yemek kaşığı salça

Kırmızı toz biber

Karabiber

Tuz

Nane (isteğe bağlı)

Karışık baharat çeşnisi (isteğe bağlı)

Üç yemek kaşığı zeytinyağı

 

Düdüklüde Biber Dolma Yapılışı

 

Öncelikle derin bir cam kaseye dolmamızın iç harcını hazırlamak için pirincimizi alalım. Daha sonra rendelediğimiz soğan ve domatesleri ekleyip, salça ve baharatları da koyalım. Biraz zeytin yağı ekleyerek harcımızı iyice karıştıralım bir kenara alalım. Dolmalık biberlerinizi yıkayıp saplarından temizleyelim. Dolmalık iç harcımızı bir kaşık yardımıyla dolduralım, üzerlerine domates veya patates dilimleri kapatarak düdüklü tencereye dizelim. Dolmalarınızın yarısını biraz geçecek şekilde su ekleyip üzerinde zeytinyağı gezdirin. Dilerseniz sadece zeytinyağı gezdirmek yerine bir iki diş sarımsağı ezip, biraz zeytin yağı ve limonda ekleyerek bir sos elde edebilir, bunu dolmanızın üzerinde gezdirebilirsiniz. Böylece dolmalarınız piştiğinde daha lezzetli olacaktır.

Dolmalarınızı pişirmek için düdüklünüzün kapağını kapatın eğer dijital düdüklü kullanıyorsanız ayarını 2 veya 3 e getirin ve orta ateşe koyun. Düdüklü tencereniz fıs diye ses çıkarana kadar orta ateşte kalacak, sesi duyduğunuzda bir iki dakik sonra  ocağın altını iyice kısın ve saate bakın. Yaklaşık 12- 15 dakika kadar pişmesini bekleyin ve altını kapatın. On dakika kadar dinlendirin, daha sonra düdüklünün kapağını boşa getirin ve kalan az buharı da çıksın. Dolmalarınız artık hazır afiyetle yiyebilirsiniz.

 

düdüklüde-dolma-tarifi1

 

Not: Düdüklü tencerede dolma pişirirken dikkat edeceğimiz noktalardan biri suyunu dolmaların üzerini geçmeyecek şekilde eklemenizdir. Düdüklünün özelliği yemeğin buharıyla birlikte pişirmesi olduğundan çok su koyarsanız yemeğiniz lezzetsiz olur.

Bu yazı 2761 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir