Doğanın Mucizesi : Işık Çağı Çocukları

Paylaş
 

İnsan benliği, henüz keşfedilememiş ya da keşfedilmişse bile çoğu insan tarafından anlaşılamamış mucizelerle doludur. Şebnem Özkan’ın Işık Çağı Çocukları adlı kitabı bu mucizelerden belki de en büyüğünü gün yüzüne çıkarmaktadır: Daha barışçıl, mutlu ve uygar bir dünyaya ulaşmak için, yani kelimenin tam manasıyla” insan” olabilmemiz için bize doğanın bir hediyesi olan yeniçağ çocukları.

 

Işık Çağı Çocukları’nın Özellikleri

 

Sekiz Işık Çağı Çocuğu grubu saptanmıştır. Bu gruplar birbirlerinden farklı özellikler taşısa da oldukça fazla ortak noktaları bulunmaktadır. Işık Çağı Çocuklarının en önemli özelliği tüm dünya insanlarının içinde yer aldığı evrim sürecinin varabileceği üst aşamaların nüvelerini içinde taşımasıdır. Bu çocuklar yaratıcıdır, kuvvetli sezgilere sahiptir, öncüllerinden daha rahat empati kurabilirler. Asi, uyumsuz, asosyal olarak adlandırılabilirler ve toplumdan dışlanabilirler. Bu çocukların ilginç bir diğer özelliği de kendi ebeveynlerini kendileri seçebilmeleridir. Onlar kendilerine destek olabilecek ve anlayışlı insanları ebeveyn olarak seçerler.

 

 

Toplum bu geçiş aşaması çocuklarını nasıl karşılıyor?

 

Işık Çağı Çocuklarının üstünlüğü genelde toplum tarafından bilinmez, hatta onlara hasta gözüyle bakılır. DEHB, otizm, şizofreni onlara yakıştırılan hastalıklardan sadece birkaçıdır. Bu “zihinsel bozukluk”ların aslında bu çocukların evrimleşme sürecinin doğal bir sonucu olduğu anlaşılmaz. Birtakım ilaç tedavileriyle onların bilinçlerini, yüksek algılarını törpülemek gibi oldukça yanlış “tedavi”lere kalkışılabilir. Kitapta da örnek verildiği gibi Einstein, Edison ve daha pek çok bilim adamı, hasta olarak adlandırılmışlardır. Ama bu onların bilime ve insanlığa oldukça büyük katkılarda bulunmalarını engelleyememiştir. Bu noktada anne ve babalara büyük bir sorumluluk düşmektedir.

 

Sonuç

 

Işık Çağı Çocukları, insanlığın çıkabileceği en üst seviyeye doğru atılan büyük bir adımdır. Onları birtakım yanlış sıfatlarla adlandırıp daha da içlerine kapanmalarına yol açmamak gerekir. Bu çocukları hasta olarak nitelendirmek, hatta birtakım psikolojik tedavilere yönlendirmek büyük bir hatadır. Özellikle ilaç tedavisi daha da büyük bir yanlış olacaktır. Işık Çağı Çocuklarının içindeki ışığı söndürmemek, onları yeni ve daha güzel bir dünyanın kuruluşu için destekleyip yüreklendirmek ebeveynlerine ve bilinçli topluma düşmektedir.

Bu yazı 782 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir