Çocuğunuzun Gelişimi İçin Onları Sevin ve Övün

Paylaş
 

Anne babalar olarak tabi ki çocuklarımızı doğdukları andan itibaren severiz. Ancak bu sevgiyi doğru yansıtamayız veya hiç yansıtamayız. Bir bebeğin gelişimi için ilerleyen yaşamında sağlıklı, huzurlu bir birey olabilmesi için, koşulsuz sevgiye ve çevresi tarafından olduğu gibi kabul edilmeye ihtiyacı vardır. Bu anlamda çocuğunuzun gelişimi için onları sevmeniz ve övmeniz çok fazla önem taşıyor. 

çocukpsikolojisi2

Çocuklarımızın kendilerini güvende hissedebilecekleri, şiddetten uzak ortamlarda gelişmesi gerekir, bunun için ebeveynlere çok fazla sorumluluk düşmektedir. Doğduğu andan itibaren çocuklarınızı sevin ve övün, onlara güvende olduklarını hissettirin, cezalarla ve korkutarak değil, sevgiyle büyütün. Toplumumuzda özellikle son yıllarda psikolojik olarak sorun yaşayan bireylerin artmasındaki en büyük etken, çocukluk döneminde yaşadıkları olaylar ve sevgisiz bir ortamda yetişmeleridir.

Çocuğunuzun Gelişimi İçin Sevdiğinizi Fiziksel Olarak Gösterin

Çocuklarınıza doğdukları andan itibaren sarılın ve ne kadar sevdiğinizi dile getirin, fark etmeseniz de bunun onların gelişimi için çok önemlidir. Pek çoğunuz bu yazıyı okurken biz bunları zaten biliyoruz ve yapıyoruz diyebilir, ancak fark etmeden çocuklarınıza olan sevginizi gizliyor olabilirsiniz. Bu anlamda çocuğunuzla fiziksel temas kurmanız çok önemlidir.

Günümüz anne ve babaları çocukları büyüdükçe onlara fiziksel olarak yaklaşmamakta ve sevgiye ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlar. Çoğumuzun yanıldığı bir durumdur ” çocuklar büyüdükçe fiziksel olarak sevgiye ihtiyaçları olmaz ” düşüncesi.

Yürütülen araştırmalar sonucunda anne ve babaların yüzde 90’ının çocuklarının 3 yaşlarına kadar olan dönemde her gün sarıldıkları, çocukları 10 yaşına geldiğinde ise annelerin sarılma oranının yüzde 75, babaların sarılma oranı ise yüzde 50 gibi oranlara düştüğü tespit edilmiştir. Toplumda yaygın olan bu algının değişmesi çocuklarımızın geleceği için çok önem taşımaktadır, bu sebeple büyüdükleri dönemlerde sevgiye daha çok ihtiyaç duyduklarını göz önünde bulundurmalısınız.

çocukpsikolojisi

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun onlara sarılın

 

Çocuklarınız bebeklik döneminde iken ister istemez ona sarılarak büyütürsünüz, onun her anında fiziksel temas halinde olursunuz. Bebeklerinizin bu dönemlerinde ona sarılmanız, onu gıdıklamanız, öpmeniz sarılmanız onların sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Büyüdükleri zaman çocuklarınıza karşı kısıtlı fiziksel temas halinde olmanız, kronik strese ve çeşitli psikolojik sorunlara yola açabiliyor. Bu psikolojik sorunlar tüm bedeni etkileyerek çeşitli hastalıklara sebep olabilir, bu da çocukların erişkin oldukları dönemlerde sağlıksız ve düşük bir yaşam kalitesine sahip olmalarına sebep olur. Bunları göz önünde bulundurarak çocuklarınızın yaşı ne olursa olsun onlara sarılın ve sevginizi açıkça dile getirin, özgüvenli, huzurlu ve mutlu olmaları açısından çocuklarınıza gösterdiğiniz sevgi ve övgü çok önemlidir.

 

Bu yazı 699 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir