Çocuğun Gelişiminde Babanın Rolü

Paylaş
 

Çocukların gelişim döneminde anne ve babanın ayrı ayrı önemi bulunduğunu biliyoruz. Peki çocuğun gelişiminde babanın rolü daha fazla önem taşıyor desek, aklınızda nasıl bir şey canlanırdı? Babanın çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olması son yıllarda çalışan annelerin artması ile doğrudan bağlantılıdır. Çalışan annelerin artması ile babaların çocukları üzerindeki etkileri farklılık göstermeye ve çocuğun gelişiminde daha önemli bir yere sahip olmaya başladı.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi6

 

Bir bebek dünyaya geldiğinde her zaman “Allah analı babalı büyütsün” deriz. Bu aslında anne ve babanın o çocuğun ömrü boyunca destekçisi olması için bir dilektir. Peki bu dileği detaylı bir şekilde hiç düşündünüz mü? Hangi yaşta olursa olsun bir çocuğun anne ve babasının yanında olması demek, sizce sadece bedenen yanında olması mı demektir. Bizce çocuğun gelişim döneminde bilinçli bir şekilde destek olmaya çalışmak ve çocuğun gelişim sürecine göre davranış biçimini değiştirebilmek, çocuğun yanında olmak demektir.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi2

 

Bir çocuğun gelişiminde anne ve babanın aynı şekilde bilinçli olması önemlidir. Bir taraf bilinçli olup, çocuğun gelişimine katkı sağlamaya çalışırken diğer tarafın çocuğa bilinçsizce yaklaşması çocuğun özellikle psikolojik gelişimini olumsuz etkiler. Çocuğun gelişiminde babanın önemi çok büyüktür, ancak aynı şekilde annenin de bilinçli davranış biçimi geliştirmesi  önem taşımaktadır.

 

Babanın Çocuğu İle İlişkisi

 

Bir babanın çocuğu ile ilişkisi ona her istediğini almaktan ibaret olamaz. Babanın çocuğuna karşı sorumluluğu yıllardan beri toplumumuzda oluşan sadece çocuğun isteklerini ve ihtiyaçlarını tamamlamak  değildir. Bir babanın çocuğu ile ilgili en önemli sorumluluğu ona zaman ayırması ve onunla kaliteli zaman geçirmesidir.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi5

 

Nasıl ki biz yetişkinler konuşarak yeri geldiğinde tartışarak iletişim kuruyorsak bir çocuğun iletişim aracı da oyundur. Onlar kendilerini oyun ile ifade edebilir, biz yetişkinler ile oyun oynayarak zaman geçirebilir. O halde babaları çocuklarının sorumluluklarını almalı ve onların ilerleyen yaşlarında ruhsal açıdan sağlıklı ve özgüvenli bireyler olmaları için emek vermelidir.

 

Babalar Çocukları İle Nasıl İletişim Kurmalı

 

Baba çocuk ilişkisi denince babanın bilinçli bir şekilde çocuğunun yaşına uygun iletişim kurması ve çocuğunu dikkate alarak ona zaman ayırması anlaşılmalıdır.

Bir baba olarak çocuğunuzla doğru iletişim kurmak istiyorsanız her zaman çocuğunuzu dikkatle dinlemekle işe başlayabilirsiniz. Çocuğunuz size göre anlamsız ama kendine göre çok önemli bir şey anlatırken onu dikkatle dinlemeniz, çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlar. Dinlemek ile işitmek arasındaki farkı göz önünde bulundurarak çocuğunuza önemli olduğunu hissettirin ve onu can kulağı ile dinleyin.

Çocuğunuz size bir şeyler söylemek istediğinde onun boy seviyesine inerek, göz teması kurun ve onu sonuna kadar dinleyin. Bu şekilde dinlediğinizde çocuğunuz kendisini değerli hissedecek ve ilerleyen dönemlerinde özgüvenli bir birey olmayı başarabilecektir.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi4

 

Bir babanın çocuğu ile iletişimi konusunda dikkat etmeniz gereken diğer durum ise işten eve döndüğünüzde çocuğunuza biraz zaman ayırmak. Annesi çalışmayan çocuklar anneleri ile gün içinde beraber olduklar için babasının işten dönmesini dört gözle bekler. Tek istediği onunla oyun oynayarak biraz kaliteli zaman geçirmektir. İşten eve döndüğünüzde çocuğunuza doğru bir konuşma şekli ile oyun oynayabileceğiniz zamanı bildirin.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi7

 

Çocuklar kuralları ve bir şeylerde kendilerine zaman konulmasını severler, kararlı olduğunuzda verilen zaman bittiğinde size kendisi bildirecektir. Mesela; çok yorgun olduğunuzda veya herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda çocuğunuzun boy seviyesine inerek göz teması kurun ve ona durumunuzu doğru bir şekilde anlatın. Daha sonra oynarız gibi geçiştirmeler yaparak o anı kurtardığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü çocuklar verilen sözleri asla unutmaz ve tutulmayan sözler size olan güvenini sarsabilir.

 

çocuğun-gelişiminde-babanın-önemi

 

Tek yapmanız gereken çocuğunuzun gelişimi konusunda bilinçli bir şekilde hareket etmeniz ve çocuğunuza sabırlı bir şekilde davranmanızdır. Bu şekilde olduğunda hiç bir sorun yaşamayacaksınız ve çocuğunuzun psikolojik ve bedensel olarak daha sağlıklı olduğuna tanık olacaksınız. Baba olarak çocuğunuzla zaman geçirmek için beklemeyin, doğduğu andan itibaren onunla yapabileceğiniz şeyler olduğunu bilin ve ona zaman ayırın.

Bu yazı 852 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir