Çakralar Nedir? Vücudumuzdaki Çakralar Nasıl Açılır?

Paylaş
 

Çakraları  çevrenizde çok duyuyor ve ‘çakralar nedir? ‘ diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çakralar; vücudumuzun yaşam enerji noktalarıdır. Bu noktalar vücudumuzda omurga hattı boyunca, ön ve arkada olmak üzere var olan enerjilerdir. Bu enerjilerin tüm vücutta dolaştığı kabul edilecek olunursa,” Bir sistemde meydana gelen sinyal bozukluğu diğer çakraları da olumsuz yönde etkiler.” sonucuna varılır. Çakra; kelime anlamı gereği, döngüsel oluşumları tanımlar. Diğer bir deyişle çark etmektir. Çakraların açılması ve enerji döngüsünün tamamlanması için hangi çakrada kopukluk olduğunun bulunması gerekir.
Vücudunuza taze başlangıçlar yapmada, çakraların önemi inkar edilemez. Ezeli olan sorunlarımızdan ebediyen kurtulmak bizim elimizdedir. Uzun vadede bir rahatlığa kavuşmada ve vücudumuzun dengesisini kurmada; tüm çakralarmızın açık, dişlerinin birbirine uyumlu olarak kenetlenip beraberce döndüğü enerji döngüsünün bir ahenk içinde tutulması gerekir. Her bir çakra noktasının kendi enerjisini tanımlayan renkleri vardır.

Vücudumuzda Kaç Tane Çakra Bulunuyor?

Vücudumuzdaki 7 ayrı çark noktalarını tanımlayacak olursak;
 1.Çakra: Dünyevi sorumluluklarınızla alakalı olan bu kök çakra yaşamanız için gerekli olan, yapmak zorunda olduğunuz işlerle alakalıdır. Kuyruksokumunun dibinde yer alır ve burada ki olumsuz enerji, kendini “hayattan soyutlamak” şeklinde ortaya çıkarır. Rengi kırmızıdır. Dünya ve toprak arasında ki bağınızı anlatır. Bu çakrayı kokularınız tıkar. Açmak için korkularınızı kabullenmeli, onları objeleştirerek parçalara ayırıp savurmalısınız.
2.Çakra: Yer olarak göbek deliğinin bir parmak aşağısında ki bir noktadır. Rengi turuncudur. Bu çakra cinsel kimlik gücünüzü ortaya koyar. Düzgün çalışıyorsa karşı cinsle olan ilişkilerinizi daha rahat ve doğal yaşarsınız. Bu çakrayı suçluluk duygusu tıkar ve açabilmek için kendinizi affetmeniz gerekir.
3.Çakra: Rengi sarı ve elementi ateştir. Bu çakranın düzgün çalışması ruhsal dengenizin yerinde olmasıyla gerçekleşir. Hayata bakış açınızın değişmesi için enerjiyi yüksek tutmalısınız. Bu çakrayı açmak için kendinize sürekli “Görüyorum, ben güçlüyüm..” gibi onamlar verebilirsiniz. Bu çakrayı da utanç duygusu tıkar. Utandığınız anıları aklınızdan çıkarıp atmalısınız.
4.Çakra: Kalp çakrasıdır. İki göğüs arasında ki noktada bulunur. Rengi yeşildir. Ruhun beslendiği enerji kaynağıdır. Bu noktada ki çakranın az çalışması sürekli tedirgin ve güvensiz hissetmenize sebep olur. 4. çakranızı açabilmek için kendinize sürekli “insanları sevdiğinizi” söyleyin ve bu sevginin hiç azalmayacağına kendinizi inandırın. Buradaki enerjiyi keder duygusu düşürür. Yaşadığınız kederli anılarınızı nesnelleştirin ve sonra parçalara ayırıp savurun.
 5.Çakra: Boğaz çakrası. Vücutta ki enerji noktası boyun ve boğaz arasındaki çukurdur. Rengi mavidir. Bu enerjide ki bir sorun kendini belli şekillerde gösterir. İçine kapanık, dış dünyadan izole olmuş ve tutarsız gibi hissetmek bu çarkın dönmeyişinden kaynaklanabilir. 5. çakrada ki enerjiyi yükseltmek için kendinize güvenin ve bunu herkese söyleyin. Bu çakrayı kendi yalanlarınızla kapatırsınız ve çakrayı açmak için yalanlarınızı hatırlayıp onları nesnelleştirip ufalamalısınız.
6.Çakra: Üçüncü göz. Hemen hemen herkesin üçüncü göz hakkında fikir sahibi olduğu enerji çakrasıdır. Bulunduğu nokta iki kaşımızın arasıdır. Rengi menekşe morudur. Sezgilerimizi etkileyen bu noktanın çalışmasında sıkıntı yoksa; bilinçli, dünya malı üzerine yoğunlaşmayan, algısal gücü yüksek bir kişilığiniz olur. Enerjinin kapanmasıyla egolarını tanımlayamayan, içine kapanık, iletişim güçlüğü çeken bir bireye dönüşülür. Bunu yaşamamak adına geceleri yıldızları izlemeli ve tüm duygularımla ben buradayım demelisiniz. Bu çakrayı yanılgılar tıkar ve enerjisini yükseltmek için “yanıldığınız zamanları” kabul etmeyi öğrenmelisiniz.
 7.Çakra: Tepe çaka. Rengi beyazdır. Başımızın üstündeki noktadadır. Evrensel enerjinin vücuda giriş noktasıdır. Tepe çarkın açılması diğer tüm çarkları doğrudan etkiler. Kendinize olumlu cümleler kurarak enerjinizi yükseltebilirsiniz. Kendinize, tanrıya ve evrene açık olduğunuzu söyleyin. Bu çakrayı dünyevi balantılarınız tıkar. Dünyevi bağlantılı sorunlardan uzaklaşıp yalnız kalmak, rakım değeri yüksek yerlere gidip oksijenle iç içe olarak bu enerjiyi yüseltebilirsiniz.
Uygun bir bedensel ve zihinsel yapıya ait alt zemin oluşturulduktan sonra meditasyonlar başlamalıdır. Bazen bir günlük bazen bir aylık meditasyonlar gerekebilir. Bio enerji uzmanlarınca uygulanan yöntemler daha etkili sonuçlar ortaya koyar.çakralar1

Bu yazı 2077 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir