Bir Yaşındaki Bebekler İçin Kitap Seçimi

Paylaş
 

Bebeklerin gelişimlerinin ve öğrenme algılarının çok hızlı dönemleri olan 1 yaşından  itibaren bebeğinizi kitaplarla tanıştırmaya başlamalısınız. Bebeğinize okuyacağınız kitap anne – bebek arasındaki bağı kuvvetlendirecektir. 

Bir yaşındaki bebekler için kitap seçimi yaparak onun ilgisini kitaplara vermiş olursunuz, buda gelişimi için önemlidir. Bu kitaplar bebeğin dikkatini çekecek ve bebeğinizin öğrenmesini sağlarken aynı zamanda bebeğinizi sakinleştirecektir. Siz kitap okurken bebeğiniz sizi taklit eder. Manasızca mırıldanıyor gibi gözükür ancak bebeğinizin mırıldanmaları ve tonlamaları okuduğunuz hikayeye bire bir uygundur. Peki bu yaştaki bebekler için nasıl kitaplar seçilmelidir.

Bir Yaşındaki Bebeğiniz İçin Kitap Seçiminde Dikkat Edilecekler

 • Bir yaşındaki bebeğiniz için kitap seçimi yaparken sert kapaklı olmamasına ve bebeğe zarar vermeyecek türden ( bez, kumaş, yumuşak plastik ) malzemelerle yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bebeğiniz için seçeceğiniz kitaplar bol melodi içerikli, şarkılı olmalıdır. Siz bebeğinize melodiler ile kitabı okuduğunuzda bebeğiniz bu melodileri tekrar edecek ve bir süre sonra ezberleyecektir.1yaşakitap1
 • Bebekler için kitap seçimi yaparken içerisinde bolca resim olmasına özen gösterin. Resimler büyük boyutlarda ve renk cümbüşü halinde olmalıdır. Bu sayede merak algısı açık olan bebeğinizin ilgisini çekecektir.
 • İmkanınız varsa bebekler için özel üretilen ve sayfalar açıldığında farklı renklere bürünen LED aydınlatmalı kitapları tercih edin. Bu kitaplar sayesinde bebeğiniz sürekli sizden kitap okumanızı isteyecektir.
 • Alacağınız kitabın içindeki resimlerin kabartma şeklinde olması, bebeğinizin dokunma isteğini artıracak ve merak etmesini sağlayacaktır. Siz kitabı kenara bıraktığınızda bebeğiniz kitabı açmak isteyecek ve kabartmalara dokunmak isteyecektir.1yaşakitap3
 • Bebeğinizin ilgisi kısa sürede dağılacağı için kısa hikayeler içeren kitaplar almalı ve bebeğinize kısa bölümler şeklinde okumalısınız. Bebeğiniz sıkıldığı takdirde ilgisini başka şeylere verecektir.
 • Bebeğiniz için uygun kitap seçerken siz okuyacağınız için taklit yapabileceğiniz, hayvan seslerini bebeğinizle birlikte çıkarabileceğiniz ve bebeğinizin ilgisini çekebilecek konulara sahip kitaplar seçmelisiniz. 

Bebeğinize uygun kitap seçimi yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurarak kitap seçmelisiniz. Bu sayede bebeğinizle sağlıklı iletişim kurabilir, bebeğinize kitap kavramını tanıtabilirsiniz.

Bu yazı 741 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

 • YENİ
 • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir