Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Uzun süren hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza almanın mutluluğunu yaşarken bir taraftan da acemi olduğunuz bebeklerin beslenmesi konusunda kaygılarınız olacaktır. Bu kaygılara son vermek için aşağıda yazılı bebeklere özel beslenme çizelgesini uygulamalısınız.

1- Yeni doğan bebekler 4 aylık olana kadar kesinlikle günde 8 – 12 defa olacak şekilde anne sütü ile beslenmelidir.
4. aydan itibaren 6. aya kadar, günde 4 – 6 öğün anne sütü, 1 öğün meyveli yoğurt,  gün içinde öğünlere yayarak 100 – 150 gram sebze püresi ve 100 gram elma püresi veya meyve püresi ile beslenmelidir.
♥-6. Aydan itibaren 9. Aya kadar bebeğinizi artık ek gıdalar ile besleyebilirsiniz. Günde 3 öğün anne sütünün yanında, meyve püresi, sebze püresi,  1 çay bardağı devam sütü veya inek sütü, 2 – 3 adet bebek bisküvisi, biraz peynir ve kaynamış yumurtanın püresinden yedirebilirsiniz.
♥- Bebek beslenmesi, 9. Aydan itibaren 12. Aya kadar, devam sütü, inek sütü, yumurta püresi, peynir, sebze ve meyve püresinin yanında normal yemekleri ezip püre haline getirerek bebeğinize verebilirsiniz. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden yedirmeniz bebeğinizin gelişimi açısından önemlidir.
♥-  Bir yaşından itibaren bebeğinizin beslenmesi değişecektir. 1 yaşından itibaren bebeğinizi anne sütünden kesmeli ve devam sütü veya inek sütü ile beslemeye başlamalısınız. ‘ yaşına kadar kalsiyum ve çinko bakımından zengin süt ürünlerinin yanında bebeğin gelişim döneminde ihtiyaç duyacağı magnezyum, iyot içerikli yoğurt, peynir türleri bol bol yedirilmelidir. Bu yiyeceklerin yanında yetişkinlerin yediği yemeklerden yedirebilirsiniz.
♥- Bebeğiniz 3 yaşına bastığında artık normal yemeklere alışmış olacaktır. Bebeğinize ihtiyacı olan minarelleri alabilmesi için devam sütü ile birlikte evde pişirdiğiniz yemekleri yedirebilirsiniz.