Bebeklere Bal Ne Zaman Verilmeli?

Paylaş
 

Bebeğinizin sağlıklı olarak büyümesi için özen göstermelisiniz. Bebeğinize bilinçsiz şekilde besinler vermeyin, henüz o besin için hazır olmayabilir. Sağlıklı bebekler büyütmek için doktorunuzla iletişim halinde olun ve bebeğinize hangi dönemde hangi gıdayı vermeniz gerektiğiniz bilin. Annelerin merak ettiği durumlardan biri de bebeklere bal ne zaman verilmeli?

Besin değeri oldukça yüksek olan bal, çay, süt, mama ile tüketilen bir tatlandırıcı görevi yapar. Uzmanlar balı yeni doğan bebekler için önermiyorlar, hatta bebeklerin bir yaşına girene kadar bal yememesi gerektiğini belirtiyorlar. Bir yaşından küçük olan bebeklere bal yedirilmemesinin sebebi; petek balın içerisinde oluşabilecek olan bakterilere karşı bir yaşın altındaki bebeklerin bağışıklık sisteminin yeteri kadar savaşamamasıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bünyeleri bu tür bakterilere karşı korunamaz. Besin değeri yüksek bir besin yedirmek isterken bebeğinizin bağırsaklarında toksin üretiminin devam etmesine ve zehirlenmesine sebep olabilirsiniz.

bebeklerdebal

Yani bebeklerde bal tüketimi bir yaşından önce uygun değildir. Bebeklerin bal yememesi demek hamile olan veya emziren annenin de bal yemeyeceği anlamına gelmiyor, onların bal yemesinde herhangi bir zara yoktur. Ancak halk arasında oldukça sık yapılan bebeği emzirirken meme ucuna bal sürmek, emziği bala batırmak gibi durumlar doğru değildir. Bu şekilde yapmak bebeğinizde ciddi sorunlara yol açabilir, ille de tatlı bir şey verecekseniz pekmez verebilirsiniz.

Bebeğinizin sağlıklı ve mutlu şekilde büyümesi için size çok fazla sorumluluk düşüyor, pek çok konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Buda anne olmanın keyifli ve zor yanlarından biri…

Bu yazı 764 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir