Bebeğinizin Gelişimi Anne Karnında Başlıyor!

Paylaş
 

Annelik duygusu çok özel bir duygudur, bir kadının içinden bir parçayı sabırla bekleyip dünyaya getirmesi heyecan vericidir. Yaklaşık olarak dokuz aylık bir dönemin sonunda bebeğinizi sağlıklı olarak dünyaya getirmek huzur verici mucizevi bir yaşam olgusudur. Bebeğinize hamile olduğunuz andan itibaren içinizi heyecan kaplar ve bebeğinizin sağlıklı gelişip gelişmediğini merak edersiniz. Bu oldukça normal bir durumdur, bebeğinizin gelişimi sizinle de bağlantılıdır aslında. Uzmanlara göre anne karnındaki bir bebeğin anneyi de etkilediğini belirtiyor ve anne ile bebek arasındaki iletişimi anlatıyor. Anne karnındaki bebeğinizin gelişimi, annenin yaşam stiline ve beslenmesine bağlıdır.

Bebek Annesinin Elini Daha Doğmadan Hissediyor!

Anne karnındaki bebeğinizin yaklaşık 12. haftada tat ve doku organları değişim gösterir, 17. haftada ise bu gelişim hızla artar ve annenin yüksek sesle dinlediği müziği okuduğu kitabı duymaya başlar. Bebeğiniz 21-27. haftaya girdiğinde artık dokunma duygusu gelişir, her geçen gün dış dünyaya hazırlık yapan bebeğinizin davranışları sizi de etkiler. Yani bebeklerin gelişimi annelerinin karnında başlıyor.

bebekgelişimi2

Anne ile bebek arasındaki doğrudan iletişim bebeğin anne karnındaki 12. haftadan itibaren başlar, bu haftalardan itibaren bebek annesinin ruh halinden etkilenir. Bebek bu dönemlerde annesinin spor aktivitelerinden, yavaş hareketlerinden hatta gülümsemesinden bile etkilenir, bunun sebebi ise yaptığımız her hareket ve duygusal tavırlarınız hormonsal salgılardan kaynaklanıyor olmasıdır. Yani hormonlara olan etki bebeğinize de doğrudan etki eder.

Hamilelikte Annenin Pozitif Olması Bebekte Olumlu Etkilere Yol Açar

Gebelik sırasında sizin yaşadığınız korku veya endişeden dolayı erken doğum veya gebeliğin ilk dönemleri ise düşük yapma ihtimalleri oluşturabilir. Bu yüzden gebeliğinizin ilk günlerinden itibaren sağlıklı ve yeterli beslenin, hamileliğe uygun spor aktiviteleri yapın. Sosyal yaşamın içerisinde olmanız ve gülümsemek ona çok iyi gelecektir.

bebekgelişimi3

Gülmek bebeğin gelişimi için oldukça önemli bir etkendir.  Bebeğinizi bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı olarak dünyaya getirmek istiyorsanız, hamilelik sürecini huzurlu ve pozitif olarak geçirmelisiniz. Ayrıca doktorunuzun tüm tavsiyelerine uyarak, gerekli vitamin takviyelerini ihmal etmemelisiniz. Bebeğiniz ile iletişim kurmaya çalışın, ona müzik dinletin, kitap okuyun ve konuşun, gelişimine çok büyük katkıları olacaktır.

Bu yazı 663 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir