Astroloji Nedir? Hemen Öğrenin!

Paylaş
 

Pek çoğumuz ilgi duymasak bile astroloji hakkında biraz bilgi sahibiyiz. Peki en az insanlık tarihi kadar eski olan astroloji nedir? Astroloji gökyüzü cisimlerini ve bunların yer yüzündeki varlıkları nasıl etkilediğini inceleyen bir bilim dalıdır. Astroloji ile astronomi benzerlikler taşısa da aralarında bazı farklılıklar bulunur. Bu temel farklılıkları şöyle sıralayabiliriz;

Astroloji; gezegenlerin birbirine olan açılarını ve bu açıların insanlara olan etkilerini inceler, yorumlar.

Astronomi; uzaklıklar, büyüklük ve kütlelerin hızları gibi kavramlarla ilgilenir, bunları inceler.

Natal harita denilen doğum anındaki gökyüzünün konumu astronomiyi ilgilendiren bir konudur, bu haritanın yorumu ise astrolojiyi ilgilendirir.

Kısaca astroloji bilimi; Dünya’dan gökyüzüne bakarak yorum yapar ve öznel bir ilimdir, astronomi ise nesnel bir ilimdir.

Astrolojiye inanan kişilerin bunu kader olarak görmemeleri lazımdır. İnsanın yaşamı kendisine bağlıdır, astroloji sadece kişinin yaşamında şanslı zamanlarını, zorlayan alanları gibi durumları gösterir. Bu durumları öğrenip, olacaklara göre nasıl hareket edeceğiniz sizin iradenize bırakılan bir durumdur. Gezegenlerin birbirine yaptığı iyi açılar sayesinde karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmek için harekete geçmeniz gerekir, öylece durursanız bu fırsatları kaçırırsınız. Aynı şekilde gezegenlerin kötü açılarının olduğu dönemlerde gayret göstererek zor zamanlarınızı kolayca atlatabilirsiniz.

Astrolojide bulunan 12 ev, olayların geçtiği alanı anlatmaktadır. Astrolojide yer alan 12 adet burcun her biri, bir evi yönetir. Gezegenlerin birbirine yaptığı açılar olayların hangi yönde ilerleyeceğini görmemize yardımcı olur.

Astrolojinin Tarihteki Yeri

İnsanların kendilerini ve çevrelerindeki kişileri tanımaları konusunda ayna tutan astroloji tarihi aslında insanlık tarihi kadar eskidir.  Dünyanın varoluşundan bu yana insanların varoluş savaşında kullandıkları araçlardan biri astrolojidir. İlk olarak gökyüzünün genel doğal afetlerini kontrol etmek için kullanılan astroloji günümüzde bilimsel olduğuna inanılmayan bir bilim dalı haline gelmiştir.

Tarihteki incelemeler göre tüm uygarlıkların birbirinden bağımsız olarak astroloji ilmi ile ilgilendikleri görülmüştür. Babil, mısır Hint, Çin, Maya, Yunan, Roma ve Arap uygarlıkları gibi pek çok uygarlık astroloji ile ilgilendiklerine dair bazı kanıtlar bırakmışlardır.

Bazı verilere göre astrolojiye ait ilkastroloji-3 kayıtların M.Ö. 5800 yılına kadar gittiği gözlemlenmiştir. M.Ö. 3000 Kaldeliler ( şu anda Irak ) astrolojiye ait en özgün şekillerini bularak, kaydetmişlerdir. Hindistan, Çin ve Maya uygarlıklarının M.Ö. 2000 eski Yunanların M.Ö. 500 yıllarında astrolojiyi kullandıkları bilinmektedir. Arap uygarlığı M.S. 8. yüzyılda astrolojiyi kullandı, M.S. ( 805-85 ) yılları arasında yaşamış olan Abu Maaschar’ın eseri olan “Introductorium in Astronomiam” sayesinde orta çağda astroloji bilimi yeniden canlanmıştır.

Burçlar il kayıtlarda şimdilerde kullanılan şeklinden biraz daha farklıydı, burçlar kuşağı M.S. 180 yılında Yunan matematikçi ve astronom Ptolemy  tarafından şu anki haline getirilmiştir. Şimdiki yüzyılda Carl Jung, insanların kişilik ve motivasyonları hakkındaki çalışmalarında astrolojiden yararlanmış ve bazı eserler ortaya çıkarmıştır.

Astrolojinin kişiliğimize ve hayatımıza olan katkılarından yararlanmalı, ancak bunu bir kader olarak benimsememek gerekir. Astroloji biliminin yolumuzu aydınlatmasına izin vermeli ve önlem alarak yaşamımızı güzelleştirmeliyiz. Yaşadıklarımız veya kişiliğimizle alakalı gezegenleri suçlamak oldukça anlamsız bir durumdur, bunun yerine astrolojiden faydalanarak içimizdeki potansiyeli ortaya çıkaralım ve kendimize bir yol belirleyelim.

Sevgi ve ışıkla kalın

astroloji4

 

 

Bu yazı 706 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir