8 Mart Dünya Kadınlar Günü Neden Kutlanır

Paylaş
 

Hepimizin bildiği üzere 8 Mart günü tüm dünyada Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Pek çoğumuz bu günün neden kadınlara has bir gün olduğunu bilmeyiz ve bu konuyu merak ediyoruz. Dünya genelinde kutlanan bu özel günleri google es geçmeyip doodle yaparak tüm dünyaya hatırlatma görevini üstleniyor. Peki ” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır ve nasıl kutlanmaya başladı? ” gelin birlikte öğrenelim.

 

dünya-kadınlar-günü2

 

Dünya Kadınlar Günü Nedir?

Kadınlar çalışma hayatında erkeklerle eşit şartlara sahip olma savaşına temsili olarak 8 Mart 1857 yılında başladı. Bu tarihte Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bir tekstil fabrikasında çalışan binlerce kadın sadece daha iyi şartlarda çalışabilmek için greve başladılar. Çalışan 40 bin işçiden 129’u fabrikada çıkan yangında feci bir şekilde hayatını kaybetti ve bu olayın tarihte dünya kadınlar günü olarak kutlanmasına sebep oldu. 40 bin kadının 129’unu polis tekstil fabrikasına kilitlemişti ve çıkan yangın sonucu bu kadınlar yaşama veda ettiler.

 

dünya-kadınlar-günü1

 

1857 yılında yaşanan bu üzücü olaydan 53 yıl sonra Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında 8 Mart’ın dünya kadınlar günü olarak kutlanmasına karar verildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması yaşanan olaydan tam 54 yıl sonra yani 1911 yılında başladı ve o günden bu yana kutlanmaya devam etti.

1921 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ismi değişen bu günün kutlanması birinci ve ikinci dünya savaşları sırasında bazı ülkeler tarafından yasaklandı. 1960 yılında yeniden kutlanmaya başladı, 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, bu günün Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kararlaştırdı. 12 Eylül olaylarında bu günün kutlanması ve anılması yasaklandı, ancak 1984 yılından itibaren kesintisiz olarak her yıl tüm dünya tarafından kutlanmaya devam etti.

Bu yazı 823 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • YENİ
  • YORUM

İçinde bulunduğu yaşamın ve kendi değerinin farkında olan kadınların sitesidir. Değerinin farkında olan bir kadın ruhuyla, kültürüyle, hayata bakış açısıyla, tebessümü ile asaleti temsil eder. Kendine değer veren kadın çevresine sonsuz sevgi ve saygı duyar. Doğuştan gelen değerinizin farkına varmanız için Pembe Safir yol arkadaşınız olacaktır.

PembeSafir